Taille de la police
|
Inscription | Utilisateur : Mot de passe :  

Titre : Conjugaison

Tableaux des conjugaisons

Quelques rappels orthographiques

* ne pas confondre minute (signe rectiligne) et apostrophe (signe arrondi) : l’apostrophe se place là où une lettre a été élidée (one pitite crapôde < > on p’tit èfant) ; la minute sert essentiellement à indiquer que la consonne précédente se prononce (nut´ ; on vis´), ârdjèn´té).

* le trait d’union indique notamment une liaison : lès-èfants, c’ è-st-on bê djoûr)

* une consonne ne se redouble que si elle se prononce deux fois : addicion.

* « h[y] » désigne le son « ich-Laut »

Mode d’emploi

1. La conjugaison des verbes concerne les villages d'Ondenval et de Thirimont. En cas de diffrence, le nom du verbe est suivi de (O) pour Ondenval et (T) pour Thirimont.

2. Dans la version informatise, cliquez sur le verbe et le tableau apparat. Pour revenir au dbut du document, cliquez sur CTRL+HOME

Liste alphabétique des tableaux

Acèrtiner (O)

Deùmeùni

Marker (T)

Sètchi

Acèrtiner (T)

Deùmeùri

Meùrzer(O)

Sièrvi

Aler

Deùv’leûr

Meùrzer(T)

Sofler

Aveûr

Dîre

Môde (O)

Sûre (O)

Avoy

Èspèrer

Moûde (T)

Sûre (T)

Bate

Èsse

Moûre

Tchanter

Beûre

Fâfier

Mouri

Teùni, t’ni

Clôre

Faleûr

Ovrer

Tôrner (O)

Coster

Fére

Oy

Toûrner (T)

Couri (O)

Fini

Piède

Trover

Couri (T)

Hah’ler (O)

Plére

Twède

Couvri (O)

Hah’ler (T)

Poleûr

Twer

Couvri (T)

Hoy

Pourçûre

Valeûr

Cover (O)

Intrer

Priyer

Veùni

Cover (T)

Keûze

Reûpier

Vèy

Crèhe

Lèy

Rinde

Voleûr

Crèver

Lîre/lîhi

Roûvier

Crîre

Marier

Saveûr

Cwèri

Marker (O)

S(eù)crîre

Acèrtiner (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ acèrtinon

T’ acèrtinons

I-acèrtinont

N’ acèrtinans

V’ acèrtinez

I-acèrtinèt

Dj’ acèrtinéve

T’ acèrtinéves

I-acèrtinéve

N’ acèrtinîs

V’ acèrtinîz

I-acèrtinîn´

Dj’ acèrtina

T’ acèrtinas

I-acèrtina

N’ acèrtinîs

V’ acèrtinîz

I-acèrtinont

Dj’ acèrtin’ri

T’ acèrtin’rès

I-acèrtin’rè

N ’ acèrtin’rans

V’ acèrtin’roz

I-acèrtin’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é acèrtiné

Dj’ aveûs acèrtiné

Dj’ ous acèrtiné

Dj’ ari acèrtiné

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Acèrtinons

Acèrtinans

Acèrtinez

Dj’ acèrtin’reûs

T’ acértin’reûs

I-acèrtin’reût

N’ acèrtin’rîs

V’ acèrtn’rîz

I-acèrtin’rîn´

Dj’ areûs acèrtiné

Dj’ ouhe acèrtiné

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ acèrtine

Ke t’ acèrtines

K’ acèrtine

Ke n’ acèrtinâhe

Ke v’ acèrtinéhe, acèrtinéh[y]e

K’ acèrtinèhe, acèrtinèh[y]e

Ke dj’ acèrtinahe

Ke t’ acèrtinahes

K’ acèrtinahe

Ke n’ acèrtinahîs

Ke v’ acèrtinahîz

K’ acèrtinahîn´

Ke dj’ âhe acèrtiné

Ke dj’ ouhe acèrtiné

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Acèrtinant

Acèrtiné

Acèrtinon-dje ?

Acèrtinons´ ?

Acèrtinont-z-i ?

Acèrtinans-n’ ?

Acèrtinez-v’ ?

Acèrtinèt-z-i ?

Acèrtiner (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ acèrtinoûs

T’ acèrtinoûs

I-acèrtinoût

N’ acèrtinans

V’ acèrtinez

I-acèrtinèt

Dj’ acèrtinéve

T’ acèrtinéves

I-acèrtinéve

N’ acèrtinîs

V’ acèrtinîz

I-acèrtinîn´

Dj’ acèrtina

T’ acèrtinas

I-acèrtina

N’ acèrtinîs

V’ acèrtinîz

I-acèrtinont

Dj’ acèrtin’ri

T’ acèrtin’rès

I-acèrtin’rè

N’ acèrtin’rans

V’ acèrtin’roz

I-acèrtin’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é acèrtiné

Dj’ aveûs acèrtiné

Dj’ ous acèrtiné

Dj’ ari acèrtiné

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Acèrtinoûs

Acèrtinans

Acèrtinez

Dj’ acèrtin’reûs

T’ acértin’reûs

I-acèrtin’reût

N’ acèrtin’rîs

V’ acèrtn’rîz

I-acèrtin’rîn´

Dj’ areûs acèrtiné

Dj’ ouhe acèrtiné

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ acèrtine

Ke t’ acèrtines

K’ acèrtine

Ke n’ acèrtinâhe

Ke v’ acèrtinéhe,

acèrtinéh[y]e

K’ acèrtinèhe, acèrtinèh[y]e

Ke dj’ acèrtinahe

Ke t’ acèrtinahes

K’ acèrtinahe

Ke n’ acèrtinahîs

Ke v’ acèrtinahîz

K’ acèrtinahîn´

Ke dj’ âhe acèrtiné

Ke dj’ ouhe acèrtiné

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Acèrtinant

Acèrtiné

Acèrtinoûs-dje ?

Acèrtinoûs´ ?

Acèrtinoût-z-i ?

Acèrtinans-n’ ?

Acèrtinez-v’ ?

Acèrtinèt-z-i ?

Aler

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje va

Te vas

I va

N’ alans, ne djans

V’ alez

I vont

Dj’ aléve

T’ aléves

I-aléve

N’ alîs

V’ alîz

I-alîn´

Dj’ ala

T’ alas

I-ala

N’ alîs

V’ alîz

I-alont

Dj’ îri

T’ îrès

I-îrè

N ’ îrans

V’ îroz

I-îront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é stu, èstu

Dj’ aveûs stu, èstu

Dj’ ous stu, èstu

Dj’ ari stu, èstu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Va (va-z-è) (va s’ )

Alans (alans s’), djans (djans s’)

Alez (alez s’)

Dj’ îreûs

T’ îreûs

I-îreût

N’ îrîs

V’ îrîz

I-îrîn´

Dj’ areûs stu, èstu

Dj’ ouhe seùtu, èstu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje vasse

Ke te vasses

Ki vasse

Ke n’ alâhe, djâhe

Ke v’ aléhe, alèh[y]e

K’ alèhe, alèh[y]e, (k’ i vôhe)

Ke dj’ alahe

Ke t’ alahes

K’ alahe

Ke n’ alahîs

Ke v’ alahîz

K’ alahîn´

Ke dj’ âhe seùtu, èstu

Ke dj’ ouhe seùtu, èstu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Alant

Alé, s(eù)tu, èstu

Va-dj’ ?

Vas´ ?

Va-z-i ?

Alans-n’ (djans-n’) ?

Alez-v’ ?

Vont-z-i , alèt-z-i?

Aveûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ é

T’ as

I-a

N’ avans

V’ av

I-ont

Dj’ aveûs

T’ aveûs

I-aveût

N’ avîs

V’ avîz

I-avîn´

Dj’ ous

T’ ous

I-out

N’ ourîs

V’ ourîz

I-ouront

Dj’ ari

T’ arès

I-arè

N ’ arans

V’ aroz

I-aront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é avou (awou)

Dj’ aveûs avou (awou)

Dj’ ous avou (awou)

Dj’ ari avou (awou)

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Âhe

Inusité

Inusité

Dj’ areûs

T’ areûs

I-areût

N’ arîs

V’ arîz

I-arîn´

Dj’ areûs avou (awou)

Dj’ ouhe avou (awou)

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ âhe

Ke t’ âhes

K’ âhe

Ke n’ âhîs

Ke v’ âhîz

K’ âhîn´

Ke dj’ ouhe

Ke t’ ouhes

K’ ouhe

Ke n’ ouhîs

Ke v’ ouhîz

K’ ouhîn´

Ke dj’ âhe avou (awou)

Ke dj’ ouhe avou (awou)

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Ayant

Avou, awou

É-dje ?

As´ ?

A-z-i ?

Avans-n’ ?

Av’ ?

Ont-z-i ?

Avoy

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ avôye

T’ avôyes

I-avôye

N’ avoyans

V’ avoyez

I-avoyèt

Dj’ avoyéve

T’ avoyéves

I-avoyéve

N’ avoyîs

V’ avoyîz

I-avoyîn´

Dj’ avoya

T’ avoyas

I-avoya

N’ avoyîs

V’ avoyîz

I-avoyont

Dj’ avôy’ri

T’ avôy’rès

I-avôy’rè

N ’ avôy’rans

V’ avôy’roz

I-avôy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é avoy

Dj’ aveûs avoy

Dj’ ous avoy

Dj’ ari avoy

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Avôye

Avoyans

Avoyez

Dj’ avôy’reûs

T’ avôy’reûs

I-avôy’reût

N’ avôy’rîs

V’ avôy’rîz

I-avôy’rîn´

Dj’ areûs avoy

Dj’ ouhe avoy

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ avôye

Ke t’ avôyes

K’ avôye

Ke n’ avoyâhe

Ke v’ avoyéhe, avoyéh[y]e

K’ avoyèhe, avoyèh[y]e

Ke dj’ avoyahe

Ke t’ avoyahes

K’ avoyahe

Ke n’ avoyahîs

Ke v’ avoyahîz

K’ avoyahîn´

Ke dj’ âhe avoy

Ke dj’ ouhe avoy

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Avoyant

Avoy

Avôye-dje ?

Avôyes-te ?

Avôye-z-i ?

Avoyans-n’ ?

Avoyez-v’ ?

Avoyèt-z-i ?

Bate

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje bats

Te bats

I bat

Ne, nos batans

Ve, vos batez

I batèt

Dje batéve

Te batéves

I batéve

Ne, nos batîs

Ve, vos batîz

I batîn´

Dje bata

Te batas

I bata

Ne, nos batîs

Ve, vos batîz

I batont

Dje bat’ri

Te bat’rès

I bat’rè

Ne, nos bat’rans

Ve, vos bat’roz

I bat’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é batu

Dj’ aveûs batu

Dj’ ous batu

Dj’ ari batu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Bats

Batans

Batez

Dje bat’reûs

Te bat’reûs

I bat’reût

Ne, nos bat’rîs

Ve, vos bat’rîz

I bat’rîn´

Dj’ areûs batu

Dj’ ouhe batu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje bate

Ke te bates

K’i bate

Ke ne, nos batâhe

Ke ve, vos batéhe, batéh[y]e

K’ i batèhe, batèh[y]e

Ke dje batahe

Ke te batahes

K’ i batahe

Ke ne, nos batahîs

Ke ve, vos batahîz

K’ i batahîn´

Ke dj’ âhe batu

Ke dj’ ouhe batu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Batant

Batu

Bats-dje ?

Bats´  ?

Bat-z-i ?

Batans-n’ ?

Batez-v’ ?

Batèt-z-i ?

Beûre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje beûs

Te beûs

I beût

Ne, nos beùvans

Ve, vos beùvez

I beùvèt

Dje beùvéve

Te beùvéves

I beùvéve

Ne, nos beùvîs

Ve, vos beùvîz

I beùvîn´

Dje beùva

Te beùvas

I beùva

Ne, nos beùvîs

Ve, vos beùvîz

I beùvont

Dje beûri

Te beûrès

I beûrè

Ne, nos beûrans

Ve, vos beûroz

I beûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é bû

Dj’ aveûs bû

Dj’ ous bû

Dj’ ari bû

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Beûs

Beûvans

Beûvez

Dje beûreûs

Te beûreûs

I beûreût

Ne, nos beûrîs

Ve, vos beûrîz

I beûrîn´

Dj’ areûs bû

Dj’ ouhe bû

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje beûh[y]e

Ke te beûh[y]es

K’i beûh[y]e

Ke ne, nos beùvâhe

Ke ve, vos beùvéhe, beùvéh[y]e

K’ i beùvèhe, beùvèh[y]e

Ke dje beùvahe

Ke te beùvahes

K’ i beùvahe

Ke ne, nos beùvahîs

Ke ve, vos beùvahîz

K’ i beùvahîn´

Ke dj’ âhe bû

Ke dj’ ouhe bû

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Beùvant

Beûs-dje ?

Beûs´  ?

Beût-z-i ?

Beùvans-n’ ?

Beùvez-v’ ?

Beùvèt-z-i ?

Clôre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje clôs

Te clôs

I clôt

Ne, nos cloyans

Ve, vos cloyez

I cloyèt

Dje cloyéve

Te cloyéves

I cloyéve

Ne, nos cloyîs

Ve, vos cloyîz

I cloyîn´

Dje cloya

Te cloyas

I cloya

Ne, nos cloyîs

Ve, vos cloyîz

I cloyont

Dje clôri

Te clôrès

I clôrè

Ne, nos clôrans

Ve, vos clôroz

I clôront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é clôs

Dj’ aveûs clôs

Dj’ ous clôs

Dj’ ari clôs

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Clôs

Cloyans

Cloyez

Dje clôreûs

Te clôreûs

I clôreût

Ne, nos clôrîs

Ve, vos clôrîz

I clôrîn´

Dj’ areûs clôs

Dj’ ouhe clôs

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje clôhe

Ke te clôhes

K’i clôhe, clôh[y]e

Ke ne, nos cloyâhe

Ke ve, vos cloyéhe, cloyéh[y]e

K’ i cloyèhe, cloyèh[y]e

Ke dje cloyahe

Ke te cloyahes

K’ i cloyahe

Ke ne, nos cloyahîs

Ke ve, vos cloyahîz

K’ i cloyahîn´

Ke dj’ âhe clôs

Ke dj’ ouhe clôs

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Cloyant

Clôs

Clôs-dje ?

Clôs´  ?

Clôt-z-i ?

Cloyans-n’ ?

Cloyez-v’ ?

Cloyèt-z-i ?

Coster

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje cosse

Te cosses

I cosse

Ne, nos costans

Ve, vos costez

I costèt

Dje costéve

Te costéves

I costéve

Ne, nos costîs

Ve, vos costîz

I costîn´

Dje costa

Te costas

I costa

Ne, nos costîs

Ve, vos costîz

I costont

Dje cost’ri

Te cost’rès

I cost’rè

Ne, nos cost’rans

Ve, vos cost’roz

I cost’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é costé

Dj’ aveûs costé

Dj’ ous costé

Dj’ ari costé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Cosse

Costans

Costez

Dje cost’reûs

Te cost’reûs

I cost’reût

Ne, nos cost’rîs

Ve, vos cost’rîz

I cost’rîn´

Dj’ areûs costé

Dj’ ouhe costé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje cosse

Ke te cosses

K’i cosse

Ke ne, nos costâhe

Ke ve, vos costéhe, costéh[y]e

K’ i costèhe, costèh[y]e

Ke dje costahe

Ke te costahes

K’ i costahe

Ke ne, nos costahîs

Ke ve, vos costahîz

K’ i costahîn´

Ke dj’ âhe costé

Ke dj’ ouhe costé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Costant

Costé

Cosse-dje ?

Cosses-te  ?

Cosse-z-i ?

Costans-n’ ?

Costez-v’ ?

Costèt-z-i ?

Couri (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje côrs

Te côrs

I côrt

Ne, nos corans

Ve, vos corez

I corèt

Dje coréve

Te coréves

I coréve

Ne, nos corîs

Ve, vos corîz

I corîn´

Dje cora

Te coras

I cora

Ne, nos corîs

Ve, vos corîz

I coront

Dje côrri

Te côrrès

I côrrè

Ne, nos côrrans

Ve, vos côrroz

I côrront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é couri

Dj’ aveûs couri

Dj’ ous couri

Dj’ ari couri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Côrs

Corans

Corez

Dje côrreûs

Te côrreûs

I côrreût

Ne, nos côrrîs

Ve, vos côrrîz

I côrrîn´

Dj’ areûs couri

Dj’ ouhe couri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje côre

Ke te côres

K’i côre

Ke ne, nos corâhe

Ke ve, vos coréhe, coréh[y]e

K’ i corèhe, corèh[y]e

Ke dje corahe

Ke te corahes

K’ i corahe

Ke ne, nos corahîs

Ke ve, vos corahîz

K’ i corahîn´

Ke dj’ âhe couri

Ke dj’ ouhe couri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Corant

Couri

Côrs-dje ?

Côrs-te  ?

Côrt-z-i ?

Corans-n’ ?

Corez-v’ ?

Corèt-z-i ?

Couri (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje coûrs

Te coûrs

I coûrt

Ne, nos corans

Ve, vos corez

I corèt

Dje coréve

Te coréves

I coréve

Ne, nos corîs

Ve, vos corîz

I corîn´

Dje cora

Te coras

I cora

Ne, nos corîs

Ve, vos corîz

I coront

Dje coûrri

Te coûrrès

I coûrrè

Ne, nos coûrrans

Ve, vos coûrroz

I coûrront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é couri

Dj’ aveûs couri

Dj’ ous couri

Dj’ ari couri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Coûrs

Corans

Corez

Dje coûrreûs

Te coûrreûs

I coûrreût

Ne, nos coûrrîs

Ve, vos coûrrîz

I coûrrîn´

Dj’ areûs couri

Dj’ ouhe couri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje coûre

Ke te coûres

K’i coûre

Ke ne, nos corâhe

Ke ve, vos coréhe, coréh[y]e

K’ i corèhe, corèh[y]e

Ke dje corahe

Ke te corahes

K’ i corahe

Ke ne, nos corahîs

Ke ve, vos corahîz

K’ i corahîn´

Ke dj’ âhe couri

Ke dj’ ouhe couri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Corant

Couri

Coûrs-dje ?

Coûrs-te  ?

Coûrt-z-i ?

Corans-n’ ?

Corez-v’ ?

Corèt-z-i ?

Couvri (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje couvêre

Te couvêres

I couvêre

Ne, nos couvrans

Ve, vos couvrez

I couvrèt

Dje couvréve

Te couvréves

I couvréve

Ne, nos couvrîs

Ve, vos couvrîz

I couvrîn´

Dje couvra

Te couvras

I couvra

Ne, nos couvrîs

Ve, vos couvrîz

I couvront

Dje couvêr’ri

Te couvêr’rès

I couvêr’rè

Ne, nos couvêr’rans

Ve, vos couvêr’roz

I couvêr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é couvri

Dj’ aveûs couvri

Dj’ ous couvri

Dj’ ari couvri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Couvêre

Couvrans

Couvrez

Dje couvêr’reûs

Te couvêr’reûs

I couvêr’reût

Ne, nos couvêr’rîs

Ve, vos couvêr’rîz

I couvêr’rîn´

Dj’ areûs couvri

Dj’ ouhe couvri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje couvêre

Ke te couvêres

K’i couvêre

Ke ne, nos couvrâhe

Ke ve, vos couvréhe, couvréh[y]e

K’ i couvrèhe, couvrèh[y]e

Ke dje couvrahe

Ke te couvrahes

K’ i couvrahe

Ke ne, nos couvrahîs

Ke ve, vos couvrahîz

K’ i couvrahîn´

Ke dj’ âhe couvri

Ke dj’ ouhe couvri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Couvrant

Couvri

Couvêre-dje ?

Couvêres-te  ?

Couvêre-z-i ?

Couvrans-n’ ?

Couvrez-v’ ?

Couvrèt-z-i ?

Couvri (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje couvêre

Te couvêres

I couvêre

Ne, nos covrans

Ve, vos covrez

I covrèt

Dje covréve

Te covréves

I covréve

Ne, nos covrîs

Ve, vos covrîz

I covrîn´

Dje covra

Te covras

I covra

Ne, nos covrîs

Ve, vos covrîz

I covront

Dje couvêr’ri

Te couvêr’rès

I couvêr’rè

Ne, nos couvêr’rans

Ve, vos couvêr’roz

I couvêr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é couvri

Dj’ aveûs couvri

Dj’ ous couvri

Dj’ ari couvri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Couvêre

Covrans

Covrez

Dje couvêr’reûs

Te couvêr’reûs

I couvêr’reût

Ne, nos couvêr’rîs

Ve, vos couvêr’rîz

I couvêr’rîn´

Dj’ areûs couvri

Dj’ ouhe couvri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje couvêre

Ke te couvêres

K’i couvêre

Ke ne, nos covrâhe

Ke ve, vos covréhe, covréh[y]e

K’ i covrèhe, covrèh[y]e

Ke dje covrahe

Ke te covrahes

K’ i covrahe

Ke ne, nos covrahîs

Ke ve, vos covrahîz

K’ i covrahîn´

Ke dj’ âhe couvri

Ke dj’ ouhe couvri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Covrant

Couvri

Couvêre-dje ?

Couvêres-te  ?

Couvêre-z-i ?

Covrans-n’ ?

Covrez-v’ ?

Covrèt-z-i ?

Cover (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje côve

Te côves

I côve

Ne, nos covans

Ve, vos covez

I covèt

Dje covéve

Te covéves

I covéve

Ne, nos covîs

Ve, vos covîz

I covîn´

Dje cova

Te covas

I cova

Ne, nos covîs

Ve, vos covîz

I covont

Dje côv’ri

Te côv’rès

I côv’rè

Ne, nos côv’rans

Ve, vos côv’roz

I côv’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é cové

Dj’ aveûs cové

Dj’ ous cové

Dj’ ari cové

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Côve

Covans

Covez

Dje côv’reûs

Te côv’reûs

I côv’reût

Ne, nos côv’rîs

Ve, vos côv’rîz

I côv’rîn´

Dj’ areûs cové

Dj’ ouhe cové

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje côve

Ke te côves

K’i côve

Ke ne, nos covâhe

Ke ve, vos covéhe, covéh[y]e

K’ i covèhe, covèh[y]e

Ke dje covahe

Ke te covahes

K’ i covahe

Ke ne, nos covahîs

Ke ve, vos covahîz

K’ i covahîn´

Ke dj’ âhe cové

Ke dj’ ouhe cové

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Covant

Cové

Côve-dje ?

Côves-te  ?

Côve-z-i ?

Covans-n’ ?

Covez-v’ ?

Covèt-z-i ?

Cover (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje coûve

Te coûves

I coûve

Ne, nos covans

Ve, vos covez

I covèt

Dje covéve

Te covéves

I covéve

Ne, nos covîs

Ve, vos covîz

I covîn´

Dje cova

Te covas

I cova

Ne, nos covîs

Ve, vos covîz

I covont

Dje coûv’ri

Te coûv’rès

I coûv’rè

Ne, nos coûv’rans

Ve, vos coûv’roz

I coûv’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é cové

Dj’ aveûs cové

Dj’ ous cové

Dj’ ari cové

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Coûve

Covans

Covez

Dje coûv’reûs

Te coûv’reûs

I coûv’reût

Ne, nos coûv’rîs

Ve, vos coûv’rîz

I coûv’rîn´

Dj’ areûs cové

Dj’ ouhe cové

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje coûve

Ke te coûves

K’i coûve

Ke ne, nos covâhe

Ke ve, vos covéhe, covéh[y]e

K’ i covèhe, covèh[y]e

Ke dje covahe

Ke te covahes

K’ i covahe

Ke ne, nos covahîs

Ke ve, vos covahîz

K’ i covahîn´

Ke dj’ âhe cové

Ke dj’ ouhe cové

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Covant

Cové

Coûve-dje ?

Coûves-te  ?

Coûve-z-i ?

Covans-n’ ?

Covez-v’ ?

Covèt-z-i ?

Crèhe

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje crès

Te crès

I crèt

Ne, nos crèhans

Ve, vos crèhez

I crèhèt

Dje crèhéve

Te crèhéves

I crèhéve

Ne, nos crèhîs

Ve, vos crèhîz

I crèhîn´

Dje crèha

Te crèhas

I crèha

Ne, nos crèhîs

Ve, vos crèhîz

I crèhont

Dje crèh’ri

Te crèh’rès

I crèh’rè

Ne, nos crèh’rans

Ve, vos crèh’roz

I crèh’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é crèhu

Dj’ aveûs crèhu

Dj’ ous crèhu

Dj’ ari crèhu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Crès

Crèhans

Crèhez

Dje crèh’reûs

Te crèh’reûs

I crèh’reût

Ne, nos crèh’rîs

Ve, vos crèh’rîz

I crèh’rîn´

Dj’ areûs crèhu

Dj’ ouhe crèhu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje crèhe

Ke te crèhes

K’i crèhe

Ke ne, nos crèhâhe

Ke ve, vos crèhéhe, crèhéh[y]e

K’ i crèhèhe, crèhèh[y]e

Ke dje crèhahe

Ke te crèhahes

K’ i crèhahe

Ke ne, nos crèhahîs

Ke ve, vos crèhahîz

K’ i crèhahîn´

Ke dj’ âhe crèhu

Ke dj’ ouhe crèhu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Crèhant

Crèhu

Crès-dje ?

Crès´ ?

Crèt-z-i ?

Crèhans-n’ ?

Crèhez-v’ ?

Crèhèt-z-i ?

Crèver

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje crîve

Te crîves

I crîve

Ne, nos crèvans

Ve, vos crèvez

I crèvèt

Dje crèvéve

Te crèvéves

I crèvéve

Ne, nos crèvîs

Ve, vos crèvîz

I crèvîn´

Dje crèva

Te crèvas

I crèva

Ne, nos crèvîs

Ve, vos crèvîz

I crèvont

Dje crîv’ri

Te crîv’rès

I crîv’rè

Ne, nos crîv’rans

Ve, vos crîv’roz

I crîv’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é crèvé

Dj’ aveûs crèvé

Dj’ ous crèvé

Dj’ ari crèvé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Crîve

Crèvans

Crèvez

Dje crîv’reûs

Te crîv’reûs

I crîv’reût

Ne, nos crîv’rîs

Ve, vos crîv’rîz

I crîv’rîn´

Dj’ areûs crèvé

Dj’ ouhe crèvé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje crîve

Ke te crîves

K’i crîve

Ke ne, nos crèvâhe

Ke ve, vos crèvéhe, crèvéh[y]e

K’ i crèvèhe, crèvèh[y]e

Ke dje crèvahe

Ke te crèvahes

K’ i crèvahe

Ke ne, nos crèvahîs

Ke ve, vos crèvahîz

K’ i crèvahîn´

Ke dj’ âhe crèvé

Ke dj’ ouhe crèvé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Crèvant

Crèvé

Crîve-dje ?

Crîves-te ?

Crîve-z-i ?

Crèvans-n’ ?

Crèvez-v’ ?

Crèvèt-z-i ?

Crîre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje cris

Te cris

I crit

Ne, nos criyans

Ve, vos criyez

I criyèt

Dje criyéve

Te criyéves

I criyéve

Ne, nos criyîs

Ve, vos criyîz

I criyîn´

Dje criya

Te criyas

I criya

Ne, nos criyîs

Ve, vos criyîz

I criyont

Dje crîri

Te crîrès

I crîrè

Ne, nos crîrans

Ve, vos crîroz

I crîront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é cri

Dj’ aveûs cri

Dj’ ous cri

Dj’ ari cri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Cris

Criyans

Criyez

Dje crîreûs

Te crîreûs

I crîreût

Ne, nos crîrîs

Ve, vos crîrîz

I crîrîn´

Dj’ areûs cri

Dj’ ouhe cri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje crih[y]e

Ke te crih[y]es

K’i crih[y]e

Ke ne, nos criyâhe

Ke ve, vos criyéhe, criyéh[y]e

K’ i criyèhe, criyèh[y]e

Ke dje criyahe

Ke te criyahes

K’ i criyahe

Ke ne, nos criyahîs

Ke ve, vos criyahîz

K’ i criyahîn´

Ke dj’ âhe cri

Ke dj’ ouhe cri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Criyant

Cri

Cris-dje ?

Cris´ ?

Crit-z-i ?

Criyans-n’ ?

Criyez-v’ ?

Criyèt-z-i ?

Cwèri

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje cwîre

Te cwîres

I cwîre

Ne, nos cwèrans

Ve, vos cwèrez

I cwèrèt

Dje cwèréve

Te cwèréves

I cwèréve

Ne, nos cwèrîs

Ve, vos cwèrîz

I cwèrîn´

Dje cwèra

Te cwèras

I cwèra

Ne, nos cwèrîs

Ve, vos cwèrîz

I cwèront

Dje cwîr’ri

Te cwîr’rès

I cwîr’rè

Ne, nos cwîr’rans

Ve, vos cwîr’roz

I cwîr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é cwèri

Dj’ aveûs cwèri

Dj’ ous cwèri

Dj’ ari cwèri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Cwîre

Cwèrans

Cwèrez

Dje cwîr’reûs

Te cwîr’reûs

I cwîr’reût

Ne, nos cwîr’rîs

Ve, vos cwîr’rîz

I cwîr’rîn´

Dj’ areûs cwèri

Dj’ ouhe cwèri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje cwîre

Ke te cwîres

K’i cwîre

Ke ne, nos cwèrâhe

Ke ve, vos cwèréhe, cwèréh[y]e

K’ i cwèrèhe, cwèrèh[y]e

Ke dje cwèrahe

Ke te cwèrahes

K’ i cwèrahe

Ke ne, nos cwèrahîs

Ke ve, vos cwèrahîz

K’ i cwèrahîn´

Ke dj’ âhe cwèri

Ke dj’ ouhe cwèri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Cwèrant

Cwèri

Cwîre-dje ?

Cwîres-te ?

Cwîre-z-i ?

Cwèrans-n’ ?

Cwèrez-v’ ?

Cwèrèt-z-i ?

Deùmeùni

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje d’meûre

Te d’meûres

I d’meûre

Ne, nos d’meùnans

Ve, vos d’meùnez

I d’meùnèt

Dje d’meùnéve

Te d’meùnéves

I d’meùnéve

Ne, nos d’meùnîs

Ve, vos d’meùnîz

I d’meùnîn´

Dje d’meùna

Te d’meùnas

I d’meùna

Ne, nos d’meùnîs

Ve, vos d’meùnîz

I d’meùnont

Dje d’meûr’ri

Te d’meûr’rès

I d’meûr’rè

Ne, nos d’meûr’rans

Ve, vos d’meûr’roz

I d’meûr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é d’meùni

Dj’ aveûs d’meùni

Dj’ ous d’meùni

Dj’ ari d’meùni

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Deùmeûre

Deùmeùnans

Deùmeùnez

Dje d’meûr’reûs

Te d’meûr’reûs

I d’meûr’reût

Ne, nos d’meûr’rîs

Ve, vos d’meûr’rîz

I d’meûr’rîn´

Dj’ areûs d’meùni

Dj’ ouhe deùmeùni

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje d’meûre

Ke te d’meûres

K’i d’meûre

Ke ne, nos d’meùnâhe

Ke ve, vos d’meùnéhe/éh[y]e

K’ i d’meùnèhe, d’meùnèh[y]e

Ke dje d’meùnahe

Ke te d’meùnahes

K’ i d’meùnahe

Ke ne, nos d’meùnahîs

Ke ve, vos d’meùnahîz

K’ i d’meùnahîn´

Ke dj’ âhe deùmeùni

Ke dj’ ouhe deùmeùni

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Deùmeùnant

D’meùni, deùmeùni

Deùmeûre-dje ?

Deùmeûres-te ?

Deùmeûre-z-i ?

Deùmeùnans-n’ ?

Deùmeùnez-v’ ?

Deùmeùnèt-z-i ?

Deùmeùri

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje d’meûre

Te d’meûres

I d’meûre

Ne, nos d’meùrans

Ve, vos d’meùrez

I d’meùrèt

Dje d’meùréve

Te d’meùréves

I d’meùréve

Ne, nos d’meùrîs

Ve, vos d’meùrîz

I d’meùrîn´

Dje d’meùra

Te d’meùras

I d’meùra

Ne, nos d’meùrîs

Ve, vos d’meùrîz

I d’meùront

Dje d’meûr’ri

Te d’meûr’rès

I d’meûr’rè

Ne, nos d’meûr’rans

Ve, vos d’meûr’roz

I d’meûr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é d’meùri

Dj’ aveûs d’meùri

Dj’ ous d’meùri

Dj’ ari d’meùri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Deùmeûre

Deùmeùrans

Deùmeùrez

Dje d’meûr’reûs

Te d’meûr’reûs

I d’meûr’reût

Ne, nos d’meûr’rîs

Ve, vos d’meûr’rîz

I d’meûr’rîn´

Dj’ areûs d’meùri

Dj’ ouhe deùmeùri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje d’meûre

Ke te d’meûres

K’i d’meûre

Ke ne, nos d’meùrâhe

Ke ve, vos d’meùréhe/éh[y]e

K’ i d’meùrèhe, d’meùrèh[y]e

Ke dje d’meùrahe

Ke te d’meùrahes

K’ i d’meùrahe

Ke ne, nos d’meùrahîs

Ke ve, vos d’meùrahîz

K’ i d’meùrahîn´

Ke dj’ âhe deùmeùri

Ke dj’ ouhe deùmeùri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Deùmeùrant

D’meùri, deùmeùri

Deùmeûre-dje ?

Deùmeûres-te ?

Deùmeûre-z-i ?

Deùmeùrans-n’ ?

Deùmeùrez-v’ ?

Deùmeùrèt-z-i ?

Deùv’leûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje deûs

Te deûs

I deût

Ne, nos deùv’lans

Ve, vos deùv’lez

I deùv’lèt

Dje deùv’léve

Te deùv’léves

I deùv’léve

Ne, nos deùv’lîs

Ve, vos deùv’lîz

I deùv’lîn´

Dje deùv’la

Te deùv’las

I deùv’la

Ne, nos deùv’lîs

Ve, vos deùv’lîz

I deùv’lont

Dje deûri

Te deûrès

I deûrè

Ne, nos deûrans

Ve, vos deûroz

I deûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é deùv’lu

Dj’ aveûs deùv’lu

Dj’ ous deùv’lu

Dj’ ari deùv’lu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Inusité

Dje deûreûs

Te deûreûs

I deûreût

Ne, nos deûrîs

Ve, vos deûrîz

I deûrîn´

Dj’ areûs deùv’lu

Dj’ ouhe deùv’lu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje deûh[y]e, deûhe

Ke te deûh[y]es, deûhes

K’i deûh[y]e, deûhe

Ke ne, nos deùv’lâhe

Ke ve, vos deùv’léhe/éh[y]e

K’ i deùv’lèhe, deùv’lèh[y]e

Ke dje deùv’lahe

Ke te deùv’lahes

K’ i deùv’lahe

Ke ne, nos deùv’lahîs

Ke ve, vos deùv’lahîz

K’ i deùv’lahîn´

Ke dj’ âhe deùv’lu

Ke dj’ ouhe deùv’lu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Deùv’lant

Deùv’lu

Deûs-dje ?

Deûs´ ?

Deût-z-i ?

Deùv’lans-n’ ?

Deùv’lez-v’ ?

Deùv’lèt-z-i ?

Dîre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje dis

Te dis

I dit

Ne, nos d’hans, deùhans

Ve, vos d’hez, deùhez, d’hoz

I d’hèt, deùhèt

Dje d’héve, deùhéve

Te d’héves, deùhéves

I d’héve, deùhéve

Ne, nos d’hîs, deùhîs

Ve, vos d’hîz, deùhîz

I d’hîn´, deùhîn´

Dje d’ha, deùha, dès

Te d’has, deùhas, dès

I d’ha, deùha, dèt

Ne, nos d’hîs, deùhîs, dèrîs

Ve, vos d’hîz, deùhîz, dèrîz

I d’hont, deùhont, dèront

Dje dîri

Te dîrès

I dîrè

Ne, nos dîrans

Ve, vos dîroz

I dîront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é dit

Dj’ aveûs dit

Dj’ ous dit

Dj’ ari dit

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Dis

Deùhans, d’hans

Deùhez, d’hez, deùhoz, d’hoz

Dje dîreûs

Te dîreûs

I dîreût

Ne, nos dîrîs

Ve, vos dîrîz

I dîrîn´

Dj’ areûs dit

Dj’ ouhe dit

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje dih[y]e, dihe

Ke te dih[y]es, dihes

K’i dih[y]e, dihe

Ke ne, nos deùhâhe, d’hâhe

Ke ve, vos deùhéhe/éh[y]e

K’ i deùhèhe, deùhèh[y]e

Ke dje d’hahe, dèhe, dèh[y]e

Ke te d’hahes, dèhes, dèh[y]es

K’ i d’hahe, dèhe, dèh[y]e

Ke ne, nos d’hahîs, dèrîs

Ke ve, vos d’hahîz, dèrîz

K’ i d’hahîn´, dèrîn´

Ke dj’ âhe dit

Ke dj’ ouhe dit

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Deùhant, d’hant

Dit

Dis-dje ?

Dis´ ?

Dit-z-i ?

Deùhans-n’ ? D’hâns-n’ ?

Deùhez-v’ ? D’hez-v’ ? Deùhoz-v’ ?

D’eùhèt-z-i ? D’hèt-z-i ?

Èspèrer

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ èspère

T’ èspères

I-èspère

N’ èspèrans

V’ èspèrez

I-èspèrèt

Dj’ èspèréve

T’ èspèréves

I-èspèréve

N’ èspèrîs

V’ èspèrîz

I’èspèrîn´

Dj’ èspèra

T’ èspèras

I-èspèra

N’ èspèrîs

V’ èspèrîz

I-èspèront

Dj’ èspèr’ri

T’ èspèr’rès

I-èspèr’rè

N’ èspèr’rans

V’ èspèr’roz

I-èspèr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é èspèré

Dj’ aveûs èspèré

Dj’ ous èspèré

Dj’ ari èspèré

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Èspère

Èspèrans

Èspèrez

Dj’ èspèr’reûs

T’ èspèr’reûs

I-èspèr’reût

N’ èspèr’rîs

V’ èspèr’rîz

I-èspèr’rîn´

Dj’ areûs èspèré

Dj’ ouhe èspèré

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ èspère

Ke t’ èspères

K’ èspère

Ke n’ èspèrâhe

Ke v’ èspèréhe/éh[y]e

K’ èspèrèhe/èh[y]e

Ke dj’ èspèrahe

Ke t’ èspèrahes

K’ èspèrahe

Ke n’ èspèrahîs

Ke v’ èspèrahîz

K’ èspèrahîn´

Ke dj’ âhe èspèré

Ke dj’ ouhe èspèré

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Èspèrant

Èspèré

Èspère-dje ?

Èspères-te ?

Èspère-z-i ?

Èspèrans-n’ ?

Èspèrez-v’ ?

Èspèrèt-z-i ?

Èsse

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sos

T’ ès

I-èst

N’ èstans

V’ èstoz

I sont

Dj’ èsteûs

T’ èsteûs

I-èsteût

N’ èstîs

V’ èstîz

I-èstîn´

Dje fous

Te fous

I fout

Ne, nos fourîs

Ve, vos fourîz

I fouront

Dje sèri

Te sèrès

I sèrè

Ne, nos sèrans

Ve, vos sèroz

I sèront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é stu (èstu)

Dj’ aveûs stu (èstu)

Dj’ ous stu (èstu)

Dj’ ari stu (èstu)

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Seûhe, seûh[y]e

Seûhans

Seûhez, seûhoz

Dje sèreûs

Te sèreûs

I sèreût

Ne, nos sèrîs

Ve, vos sèrîz

I sèrîn´

Dj’ areûs stu (èstu)

Dj’ ouhe seùtu, (èstu)

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje seûhe, seûh[y]e

Ke te seûhes, seûh[y]es

K’ i seûhe, seûh[y]e

Ke n’, nos seûhîs

Ke v’, vos seûhîz

K’ i seûhîn´

Ke dje, dj’ fouhe

Ke te, t’ fouhes

K’ i fouhe

Ke n’ fouhîs

Ke v’ fouhîz

K’ i fouhîn´

Ke dj’ âhe seùtu (èstu)

Ke dj’ ouhe seùtu (èstu)

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Èstant

Stu, èstu, seùtu

Sos-dje ?

Ès´ ?

Èst-z-i ?

Èstans-n’ ?

Èstoz-v’ ?

Sont-z-i ?

Fâfier

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje fâfîye

Te fâfîyes

I fâfîye

Ne, nos fâfians

Ve, vos fâfiez

I fâfièt

Dje fâfiéve

Te fâfiéves

I fâfiéve

Ne, nos fâfiyîs

Ve, vos fâfiyîz

I fâfiyîn´

Dje fâfia

Te fâfias

I fâfia

Ne, nos fâfiyîs

Ve, vos fâfiyîz

I fâfiont

Dje fâfîy’ri

Te fâfîy’rès

I fâfîy’rè

Ne, nos fâfîy’rans

Ve, vos fâfîy’roz

I fâfîy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é fâfié

Dj’ aveûs fâfié

Dj’ ous fâfié

Dj’ ari fâfié

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Fâfîye

Fâfians

Fâfiez

Dje fâfîy’reûs

Te fâfîy’reûs

I fâfîy’reût

Ne, nos fâfîy’rîs

Ve, vos fâfîy’rîz

I fâfîy’rîn´

Dj’ areûs fâfié

Dj’ ouhe fâfié

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje fâfîye

Ke te fâfîyes

K’i fâfîye

Ke ne, nos fâfiâhe

Ke ve, vos fâfiéhe/éh[y]e

K’ i fâfiyèhe/èh[y]e

Ke dje fâfiahe

Ke te fâfiahes

K’ i fâfiahe

Ke ne, nos fâfiahîs

Ke ve, vos fâfiahîz

K’ i fâfiahîn´

Ke dj’ âhe fâfié

Ke dj’ ouhe fâfié

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Fâfiant

Fâfié

Fâfîye-dje ?

Fâfîyes-te ?

Fâfîye-z-i ?

Fâfians-n’ ?

Fâfiez-v’ ?

Fâfièt-z-i ?

Faleûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

I fât

I faléve

I fala

I fârè

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

I-a falu

I-aveût falu

I-out falu

I-arè falu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Inusité

I fâreût

I-areût falu

I-ouhe falu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

K’i faye

K’ i falahe

K’ âhe falu, k’ i-âhe falu

K’ ouhe falu, k’ i-ouhe falu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Inusité

Falu

Fât-z-i ?

Fére

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje fés

Te fés

I fét

Ne, nos f’zans

Ve, vos f’zez

I f’zèt

Dje f’zéve

Te f’zéves

I f’zéve

Ne, nos f’zîs

Ve, vos f’zîz

I f’zîn´

Dje f’za

Te f’zas

I f’za

Ne, nos firîs

Ve, vos firîz

I firont

Dje f’ri

Te f’rès

I f’rè

Ne, nos f’rans

Ve, vos f’roz

I f’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é fét

Dj’ aveûs fét

Dj’ ous fét

Dj’ ari fét

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Fés

Feùzans

Feûzez

Dje f’reûs

Te f’reûs

I f’reût

Ne, nos f’rîs

Ve, vos f’rîz

I f’rîn´

Dj’ areûs fét

Dj’ ouhe fét

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje fasse

Ke te fasses

K’i fasse

Ke ne, nos f’zâhe

Ke ve, vos f’zéhe/éh[y]e

K’ i f’zèhe/èh[y]e

Ke dje fihe, fih[y]e

Ke te fihes, fih[y]es

K’ i fihe, fih[y]e

Ke ne, nos f’zahîs

Ke ve, vos f’zahîz

K’ i f’zahîn´

Ke dj’ âhe fét

Ke dj’ ouhe fét

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Feùzant, f’zant

Fét

Fés-dje ?

Fés´ ?

Fét-z-i ?

Feùzans-n’ ? F’zans-n’

Feûzez-v’ ? F’zez-v’

Feùzèt-z-i ? F’zèt-z-i

Fini

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje finis

Te finis

I finit

Ne, nos finihans

Ve, vos finihez

I finihèt

Dje finihéve

Te finihéves

I finihéve

Ne, nos finihîs

Ve, vos finihîz

I finihîn´

Dje finiha

Te finihas

I finiha

Ne, nos finihîs

Ve, vos finihîz

I finihont

Dje finih[y]’ri

Te finih[y]’rès

I finih[y]’rè

Ne, nos finih[y]’rans

Ve, vos finih[y]’roz

I finih[y]’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é fini

Dj’ aveûs fini

Dj’ ous fini

Dj’ ari fini

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Finis

Finihans

Finihez

Dje finih[y]’reûs

Te finih[y]’reûs

I finih[y]’reût

Ne, nos finih[y]’rîs

Ve, vos finih[y]’rîz

I finih[y]’rîn´

Dj’ areûs fini

Dj’ ouhe fini

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje finih[y]e

Ke te finih[y]es

K’i finih[y]e

Ke ne, nos finihâhe

Ke ve, vos finihéhe/éh[y]e

K’ i finihèhe/èh[y]e

Ke dje finihahe

Ke te finihahes

K’ i finihahe

Ke ne, nos finihahîs

Ke ve, vos finihahîz

K’ i finihahîn´

Ke dj’ âhe fini

Ke dj’ ouhe fini

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Finihant

Fini

Finis-dje ?

Finis´ ?

Finit-z-i ?

Finihans-n’ ?

Finihez-v’ ?

Finihèt-z-i ?

Hah’ler (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje hahèle

Te hahèles

I hahèle

Ne, nos hah’lans

Ve, vos hah’lez

I hah’lèt

Dje hah’léve

Te hah’léves

I hah’léve

Ne, nos hah’lîs

Ve, vos hah’lîz

I hah’lîn´

Dje hah’la

Te hah’las

I hah’la

Ne, nos hah’lîs

Ve, vos hah’lîz

I hah’lont

Dje hahèl’ri

Te hahèl’rès

I hahèl’rè

Ne, nos hahèl’rans

Ve, vos hahèl’roz

I hahèl’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é hah’lé

Dj’ aveûs hah’lé

Dj’ ous hah’lé

Dj’ ari hah’lé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Hahèle

Hah’lans

Hah’lez

Dje hahèl’reûs

Te hahèl’reûs

I hahèl’reût

Ne, nos hahèl’rîs

Ve, vos hahèl’rîz

I hahèl’rîn´

Dj’ areûs hah’lé

Dj’ ouhe hah’lé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje hahèle

Ke te hahèles

K’i hahèle

Ke ne, nos hah’lâhe

Ke ve, vos hah’léhe/éh[y]e

K’ i hah’lèhe/èh[y]e

Ke dje hah’lahe

Ke te hah’lahes

K’ i hah’lahe

Ke ne, nos hah’lahîs

Ke ve, vos hah’lahîz

K’ i hah’lahîn´

Ke dj’ âhe hah’lé

Ke dj’ ouhe hah’lé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Hah’lant

Hah’lé

Hahèle-dje ?

Hahèles-te ?

Hahèle-z-i ?

Hah’lans-n’ ?

Hah’lez-v’ ?

Hah’lèt-z-i ?

Hah’ler (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje hahèle, hah’loûs

Te hahèles, hah’loûs

I hahèle, hah’loût

Ne, nos hah’lans

Ve, vos hah’lez

I hah’lèt

Dje hah’léve

Te hah’léves

I hah’léve

Ne, nos hah’lîs

Ve, vos hah’lîz

I hah’lîn´

Dje hah’la

Te hah’las

I hah’la

Ne, nos hah’lîs

Ve, vos hah’lîz

I hah’lont

Dje hahèl’ri

Te hahèl’rès

I hahèl’rè

Ne, nos hahèl’rans

Ve, vos hahèl’roz

I hahèl’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é hah’lé

Dj’ aveûs hah’lé

Dj’ ous hah’lé

Dj’ ari hah’lé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Hahèle, hah’loûs

Hah’lans

Hah’lez

Dje hahèl’reûs

Te hahèl’reûs

I hahèl’reût

Ne, nos hahèl’rîs

Ve, vos hahèl’rîz

I hahèl’rîn´

Dj’ areûs hah’lé

Dj’ ouhe hah’lé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje hahèle, hah’loûhe

Ke te hahèles, hah’loûhes

K’i hahèle, hah’loûhe

Ke ne, nos hah’lâhe

Ke ve, vos hah’léhe/éh[y]e

K’ i hah’lèhe/èh[y]e

Ke dje hah’lahe

Ke te hah’lahes

K’ i hah’lahe

Ke ne, nos hah’lahîs

Ke ve, vos hah’lahîz

K’ i hah’lahîn´

Ke dj’ âhe hah’lé

Ke dj’ ouhe hah’lé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Hah’lant

Hah’lé

Hahèle-dje, hah’loûs-dje?

Hahèles-te, hah’loûs´ ?

Hahèle-z-i, hah’loût-z-i ?

Hah’lans-n’ ?

Hah’lez-v’ ?

Hah’lèt-z-i ?

Hoy

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje hôye

Te hôyes

I hôye

Ne, nos hoyans

Ve, vos hoyez

I hoyèt

Dje hoyéve

Te hoyéves

I hoyéve

Ne, nos hoyîs

Ve, vos hoyîz

I hoyîn´

Dje hoya

Te hoyas

I hoya

Ne, nos hoyîs

Ve, vos hoyîz

I hoyont

Dje hôy’ri

Te hôy’rès

I hôy’rè

Ne, nos hôy’rans

Ve, vos hôy’roz

I hôy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é hoy

Dj’ aveûs hoy

Dj’ ous hoy

Dj’ ari hoy

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Hôye

Hoyans

Hoyez

Dje hôy’reûs

Te hôy’reûs

I hôy’reût

Ne, nos hôy’rîs

Ve, vos hôy’rîz

I hôy’rîn´

Dj’ areûs hoy

Dj’ ouhe hoy

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje hôye

Ke te hôyes

K’i hôye

Ke ne, nos hoyâhe

Ke ve, vos hoyéhe/éh[y]e

K’ i hoyèhe/èh[y]e

Ke dje hoyahe

Ke te hoyahes

K’ i hoyahe

Ke ne, nos hoyahîs

Ke ve, vos hoyahîz

K’ i hoyahîn´

Ke dj’ âhe hoy

Ke dj’ ouhe hoy

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Hoyant

Hoy

Hôye-dje ?

Hôyes-te ?

Hôye-z-i ?

Hoyans-n’ ?

Hoyez-v’ ?

Hoyèt-z-i ?

Intrer

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ intère

T’ intères

I-intère

N’ intrans

V’ intrez

I-intrèt

Dj’ intréve

T’ intréves

I-intréve

N’ intrîs

V’ intrîz

I-intrîn´

Dj’ intra

T’ intras

I-intra

N’ intrîs

V’ intrîz

I-intront

Dj’ intèr’ri

T’ intèr’rès

I-intèr’rè

N’ intèr’rans

V’ intèr’roz

I-intèr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é intré

Dj’ aveûs intré

Dj’ ous intré

Dj’ ari intré

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Intère

Intrans

Intrez

Dj’ intèr’reûs

T’ intèr’reûs

I-intèr’reût

N’ intèr’rîs

V’ intèr’rîz

I-intèr’rîn´

Dj’ areûs intré

Dj’ ouhe intré

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ intère

Ke t’ intères

K’ intère

Ke n’ intrâhe

Ke v’ intréhe/éh[y]e

K’ intrèhe/èh[y]e

Ke dj’ intrahe

Ke t’ intrahes

K’ intrahe

Ke n’ intrahîs

Ke v’ intrahîz

K’ intrahîn´

Ke dj’ âhe intré

Ke dj’ ouhe intré

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Intrant

Intré

Intère-dje ?

Intères-te ?

Intère-z-i ?

Intrans-n’ ?

Intrez-v’ ?

Intrèt-z-i ?

Keûze

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje keûs

Te keûs

I keût

Ne, nos keùzans

Ve, vos keùzez

I keùzèt

Dje keùzéve

Te keùzéves

I keùzéve

Ne, nos keùzîs

Ve, vos keùzîz

I keùzîn´

Dje keùza

Te keùzas

I keùza

Ne, nos keùzîs

Ve, vos keùzîz

I keùzont

Dje keûz’ri

Te keûz’rès

I keûz’rè

Ne, nos keûz’rans

Ve, vos keûz’roz

I keûz’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é kuzu

Dj’ aveûs kuzu

Dj’ ous kuzu

Dj’ ari kuzu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Keûs

Keùzans

Keùzez

Dje keûz’reûs

Te keûz’reûs

I keûz’reût

Ne, nos keûz’rîs

Ve, vos keûz’rîz

I keûz’rîn´

Dj’ areûs kuzu

Dj’ ouhe kuzu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje keûze

Ke te keûzes

K’i keûze

Ke ne, nos keùzâhe

Ke ve, vos keùzéhe/éh[y]e

K’ i keùzèhe/èh[y]e

Ke dje keùzahe

Ke te keùzahes

K’ i keùzahe

Ke ne, nos keùzahîs

Ke ve, vos keùzahîz

K’ i keùzahîn´

Ke dj’ âhe kuzu

Ke dj’ ouhe kuzu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Keùzant

Kuzu

Keûs-dje ?

Keûs´ ?

Keût-z-i ?

Keùzans-n’ ?

Keùzez-v’ ?

Keùzèt-z-i ?

Lèy

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje lés

Te lés

I lét

Ne, nos lèyans

Ve, vos lèyez

I lèyèt

Dje lèyéve

Te lèyéves

I lèyéve

Ne, nos lèyîs

Ve, vos lèyîz

I lèyîn´

Dje lèya

Te lèyas

I lèya

Ne, nos lèyîs

Ve, vos lèyîz

I lèyont

Dje léri

Te lérès

I lérè

Ne, nos lérans

Ve, vos léroz

I léront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é lèy

Dj’ aveûs lèy

Dj’ ous lèy

Dj’ ari lèy

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Lés

Lèyans

Lèyez

Dje léreûs

Te léreûs

I léreût

Ne, nos lérîs

Ve, vos lérîz

I lérîn´

Dj’ areûs lèy

Dj’ ouhe lèy

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje lèye

Ke te lèyes

K’i lèye

Ke ne, nos lèyâhe

Ke ve, vos lèyéhe/éh[y]e

K’ i lèyèhe/èh[y]e

Ke dje lèyahe

Ke te lèyahes

K’ i lèyahe

Ke ne, nos lèyahîs

Ke ve, vos lèyahîz

K’ i lèyahîn´

Ke dj’ âhe lèy

Ke dj’ ouhe lèy

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Lèyant

Lèy

Lés-dje ?

Lés´ ?

Lét-z-i ?

Lèyans-n’ ?

Lèyez-v’ ?

Lèyèt-z-i ?

Lîre/Lîhi

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje lîhis

Te lîhis

I lîhit

Ne, nos lîhans

Ve, vos lîhez

I lîhèt

Dje lîhéve

Te lîhéves

I lîhéve

Ne, nos lîhîs

Ve, vos lîhîz

I lîhîn´

Dje lîha

Te lîhas

I lîha

Ne, nos lîhîs

Ve, vos lîhîz

I lîhont

Dje lîri

Te lîrès

I lîrè

Ne, nos lîrans

Ve, vos lîroz

I lîront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é lîhi

Dj’ aveûs lîhi

Dj’ ous lîhi

Dj’ ari lîhi

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Lîhis

Lîhans

Lîhez

Dje lîreûs

Te lîreûs

I lîreût

Ne, nos lîrîs

Ve, vos lîrîz

I lîrîn´

Dj’ areûs lîhi

Dj’ ouhe lîhi

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje lîh[y]e

Ke te lîh[y]es

K’i lîh[y]e

Ke ne, nos lîhâhe

Ke ve, vos lîhéhe/éh[y]e

K’ i lîhèhe/èh[y]e

Ke dje lîhahe

Ke te lîhahes

K’ i lîhahe

Ke ne, nos lîhahîs

Ke ve, vos lîhahîz

K’ i lîhahîn´

Ke dj’ âhe lîhi

Ke dj’ ouhe lîhi

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Lîhant

Lîhi

Lîhis-dje ?

Lîhis´ ?

Lîhit-z-i ?

Lîhans-n’ ?

Lîhez-v’ ?

Lîhèt-z-i ?

Marier

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje maréye

Te marèyes

I marèye

Ne, nos marians

Ve, vos mariez

I marièt

Dje mariéve

Te mariéves

I mariéve

Ne, nos maryîs

Ve, vos maryîz

I maryîn´

Dje maria

Te marias

I maria

Ne, nos maryîs

Ve, vos maryîz

I mariont

Dje marèy’ri

Te marèy’rès

I marèy’rè

Ne, nos marèy’rans

Ve, vos marèy’roz

I marèy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é marié

Dj’ aveûs marié

Dj’ ous marié

Dj’ ari marié

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Marèye

Marians

Mariez

Dje marèy’reûs

Te marèy’reûs

I marèy’reût

Ne, nos marèy’rîs

Ve, vos maréy’rîz

I marèy’rîn´

Dj’ areûs marié

Dj’ ouhe marié

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje marèye

Ke te marèyes

K’i maréye

Ke ne, nos mariâhe

Ke ve, vos mariéhe/éh[y]e

K’ i marièhe/èh[y]e

Ke dje mariahe

Ke te mariahes

K’ i mariahe

Ke ne, nos mariahîs

Ke ve, vos mariahîz

K’ i mariahîn´

Ke dj’ âhe marié

Ke dj’ ouhe marié

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Mariant

Marié

Marèye-dje ?

Marèyes-te ?

Marèye-z-i ?

Marians-n’ ?

Mariez-v’ ?

Marièt-z-i ?

Marker (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje markon

Te markons

I markont

Ne, nos markans

Ve, vos markez

I markèt

Dje markéve

Te markéves

I markéve

Ne, nos markîs

Ve, vos markîz

I markîn´

Dje marka

Te markas

I marka

Ne, nos markîs

Ve, vos markîz

I markont

Dje mark’ri

Te mark’rès

I mark’rè

Ne, nos mark’rans

Ve, vos mark’roz

I mark’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é marké

Dj’ aveûs marké

Dj’ ous marké

Dj’ ari marké

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Markons

Markans

Markez

Dje mark’reûs

Te mark’reûs

I mark’reût

Ne, nos mark’rîs

Ve, vos mark’rîz

I mark’rîn´

Dj’ areûs marké

Dj’ ouhe marké

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje markonhe

Ke te markonhes

K’i markonhe

Ke ne, nos markâhe

Ke ve, vos markéhe/éh[y]e

K’ i markèhe/èh[y]e

Ke dje markahe

Ke te markahes

K’ i markahe

Ke ne, nos markahîs

Ke ve, vos markahîz

K’ i markahîn´

Ke dj’ âhe marké

Ke dj’ ouhe marké

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Markant

Marké

Markon-dje ?

Markons´ ?

Markont-z-i ?

Markans-n’ ?

Markez-v’ ?

Markèt-z-i ?

Marker (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje markoûs

Te markoûs

I markoût

Ne, nos markans

Ve, vos markez

I markèt

Dje markéve

Te markéves

I markéve

Ne, nos markîs

Ve, vos markîz

I markîn´

Dje marka

Te markas

I marka

Ne, nos markîs

Ve, vos markîz

I markont

Dje mark’ri

Te mark’rès

I mark’rè

Ne, nos mark’rans

Ve, vos mark’roz

I mark’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é marké

Dj’ aveûs marké

Dj’ ous marké

Dj’ ari marké

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Markoûs

Markans

Markez

Dje mark’reûs

Te mark’reûs

I mark’reût

Ne, nos mark’rîs

Ve, vos mark’rîz

I mark’rîn´

Dj’ areûs marké

Dj’ ouhe marké

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje markoûhe

Ke te markoûhes

K’i markoûhe

Ke ne, nos markâhe

Ke ve, vos markéhe/éh[y]e

K’ i markèhe/èh[y]e

Ke dje markahe

Ke te markahes

K’ i markahe

Ke ne, nos markahîs

Ke ve, vos markahîz

K’ i markahîn´

Ke dj’ âhe marké

Ke dj’ ouhe marké

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Markant

Marké

Markoûs-dje ?

Markoûs´ ?

Markoût-z-i ?

Markans-n’ ?

Markez-v’ ?

Markèt-z-i ?

Meùrzer (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje meùzêre

Te meùzêres

I meùzêre

Ne, nos meùrzans

Ve, vos meùrzez

I meùrzèt

Dje meùrzéve

Te meùrzéves

I meùrzéve

Ne, nos meùrzîs

Ve, vos meùrzîz

I meùrzîn´

Dje meùrza

Te meùrzas

I meùrza

Ne, nos meùrzîs

Ve, vos meùrzîz

I meùrzont

Dje meùzêr’ri

Te meùzêr’rès

I meùzêr’rè

Ne, nos meùzêr’rans

Ve, vos meùzêr’roz

I meùzêr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é meùrzé

Dj’ aveûs meùrzé

Dj’ ous meùrzé

Dj’ ari meùrzé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Meùzêre

Meùrzans

Meùrzez

Dje meùzêr’reûs

Te meùzêr’reûs

I meùzêr’reût

Ne, nos meùzêr’rîs

Ve, vos meùzêr’rîz

I meùzêr’rîn´

Dj’ areûs meùrzé

Dj’ ouhe meùrzé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje meùzêre

Ke te meùzêres

K’i meùzêre

Ke ne, nos meùrzâhe

Ke ve, vos meùrzéhe/éh[y]e

K’ i meùrzèhe/èh[y]e

Ke dje meùrzahe

Ke te meùrzahes

K’ i meùrzahe

Ke ne, nos meùrzahîs

Ke ve, vos meùrzahîz

K’ i meùrzahîn´

Ke dj’ âhe meùrzé

Ke dj’ ouhe meùrzé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Meùrzant

Meùrzé

Meùzêre-dje ?

Meùzêres-te ?

Meùzêre-z-i ?

Meùrzans-n’ ?

Meùrzez-v’ ?

Meùrzèt-z-i ?

Meùrzer (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje meùrzoûs

Te meùrzoûs

I meùrzoût

Ne, nos meùrzans

Ve, vos meùrzez

I meùrzèt

Dje meùrzéve

Te meùrzéves

I meùrzéve

Ne, nos meùrzîs

Ve, vos meùrzîz

I meùrzîn´

Dje meùrza

Te meùrzas

I meùrza

Ne, nos meùrzîs

Ve, vos meùrzîz

I meùrzont

Dje meùzêr’ri

Te meùzêr’rès

I meùzêr’rè

Ne, nos meùzêr’rans

Ve, vos meùzêr’roz

I meùzêr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é meùrzé

Dj’ aveûs meùrzé

Dj’ ous meùrzé

Dj’ ari meùrzé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Meùrzoûs

Meùrzans

Meùrzez

Dje meùzêr’reûs

Te meùzêr’reûs

I meùzêr’reût

Ne, nos meùzêr’rîs

Ve, vos meùzêr’rîz

I meùzêr’rîn´

Dj’ areûs meùrzé

Dj’ ouhe meùrzé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje meùrzoûhe, -oûh[y]e

Ke te meùrzoûhes, -oûh[y]es

K’i meùrzoûhe, -oûh[y]e

Ke ne, nos meùrzâhe

Ke ve, vos meùrzéhe/éh[y]e

K’ i meùrzèhe/èh[y]e

Ke dje meùrzahe

Ke te meùrzahes

K’ i meùrzahe

Ke ne, nos meùrzahîs

Ke ve, vos meùrzahîz

K’ i meùrzahîn´

Ke dj’ âhe meùrzé

Ke dj’ ouhe meùrzé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Meùrzant

Meùrzé

Meùrzoûs-dje ?

Meùrzoûs´ ?

Meùrzoût-z-i ?

Meùrzans-n’ ?

Meùrzez-v’ ?

Meùrzèt-z-i ?

Môde (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje môds

Te môds

I môd

Ne, nos môdans

Ve, vos môdez

I môdèt

Dje môdéve

Te môdéves

I môdéve

Ne, nos môdîs

Ve, vos môdîz

I môdîn´

Dje môda

Te môdas

I môda

Ne, nos môdîs

Ve, vos môdîz

I môdont

Dje môdri

Te môdrès

I môdrè

Ne, nos môdrans

Ve, vos môdroz

I môdront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é môdu

Dj’ aveûs môdu

Dj’ ous môdu

Dj’ ari môdu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Môds

Môdans

Môdez

Dje môdreûs

Te môdreûs

I môdreût

Ne, nos môdrîs

Ve, vos môdrîz

I môdrîn´

Dj’ areûs môdu

Dj’ ouhe môdu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje môde

Ke te môdes

K’i môde

Ke ne, nos môdâhe

Ke ve, vos môdéhe, -éh[y]e

K’ i môdèhe, -èh[y]e

Ke dje môdahe

Ke te môdahes

K’ i môdahe

Ke ne, nos môdahîs

Ke ve, vos môdahîz

K’ i môdahîn´

Ke dj’ âhe môdu

Ke dj’ ouhe môdu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Môdant

Môdu

Môds-dje ?

Môds´ ?

Môd-z-i ?

Môdans-n’ ?

Môdez-v’ ?

Môdèt-z-i ?

Moûde (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje moûds

Te moûds

I moûd

Ne, nos moûdans

Ve, vos moûdez

I moûdèt

Dje moûdéve

Te moûdéves

I moûdéve

Ne, nos moûdîs

Ve, vos moûdîz

I moûdîn´

Dje moûda

Te moûdas

I moûda

Ne, nos moûdîs

Ve, vos moûdîz

I moûdont

Dje moûdri

Te moûdrès

I moûdrè

Ne, nos moûdrans

Ve, vos moûdroz

I moûdront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é moûdu

Dj’ aveûs moûdu

Dj’ ous moûdu

Dj’ ari moûdu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Moûds

Moûdans

Moûdez

Dje moûdreûs

Te moûdreûs

I moûdreût

Ne, nos moûdrîs

Ve, vos moûdrîz

I moûdrîn´

Dj’ areûs moûdu

Dj’ ouhe moûdu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje moûde

Ke te moûdes

K’i moûde

Ke ne, nos moûdâhe

Ke ve, vos moûdéhe, -éh[y]e

K’ i moûdèhe, -èh[y]e

Ke dje moûdahe

Ke te moûdahes

K’ i moûdahe

Ke ne, nos moûdahîs

Ke ve, vos moûdahîz

K’ i moûdahîn´

Ke dj’ âhe moûdu

Ke dj’ ouhe moûdu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Moûdant

Moûdu

Moûds-dje ?

Moûds´ ?

Moûd-z-i ?

Moûdans-n’ ?

Moûdez-v’ ?

Moûdèt-z-i ?

Moûre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje moûs

Te moûs

I moût

Ne, nos molans

Ve, vos molez

I molèt

Dje moléve

Te moléves

I moléve

Ne, nos molîs

Ve, vos molîz

I molîn´

Dje mola

Te molas

I mola

Ne, nos molîs

Ve, vos molîz

I molont

Dje moûri

Te moûrès

I moûrè

Ne, nos moûrans

Ve, vos moûroz

I moûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é moulu

Dj’ aveûs moulu

Dj’ ous moulu

Dj’ ari moulu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Moûs

Molans

Molez

Dje moûreûs

Te moûreûs

I moûreût

Ne, nos moûrîs

Ve, vos moûrîz

I moûrîn´

Dj’ areûs moulu

Dj’ ouhe moulu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje moûre

Ke te moûres

K’i moûre

Ke ne, nos molâhe

Ke ve, vos moléhe, -éh[y]e

K’ i molèhe, -èh[y]e

Ke dje molahe

Ke te molahes

K’ i molahe

Ke ne, nos molahîs

Ke ve, vos molahîz

K’ i molahîn´

Ke dj’ âhe moulu

Ke dj’ ouhe moulu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Molant

Moulu

Moûs-dje ?

Moûs´ ?

Moût-z-i ?

Molans-n’ ?

Molez-v’ ?

Molèt-z-i ?

Mouri

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje moûrs

Te moûrs

I moûrt

Ne, nos morans

Ve, vos morez

I morèt

Dje moréve

Te moréves

I moréve

Ne, nos morîs

Ve, vos morîz

I morîn´

Dje mora

Te moras

I mora

Ne, nos morîs

Ve, vos morîz

I moront

Dje moûrri

Te moûrrès

I moûrrè

Ne, nos moûrrans

Ve, vos moûrroz

I moûrront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é mouri

Dj’ aveûs mouri

Dj’ ous mouri

Dj’ ari mouri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Moûrs

Morans

Morez

Dje moûrreûs

Te moûrreûs

I moûrreût

Ne, nos moûrrîs

Ve, vos moûrrîz

I moûrrîn´

Dj’ areûs mouri

Dj’ ouhe mouri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje moûre

Ke te moûres

K’i moûre

Ke ne, nos morâhe

Ke ve, vos moréhe, -éh[y]e

K’ i morèhe, -èh[y]e

Ke dje morahe

Ke te morahes

K’ i morahe

Ke ne, nos morahîs

Ke ve, vos morahîz

K’ i morahîn´

Ke dj’ âhe mouri

Ke dj’ ouhe mouri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Morant

Mouri

Moûrs-dje ?

Moûrs-te ?

Moûrt-z-i ?

Morans-n’ ?

Morez-v’ ?

Morèt-z-i ?

Ovrer

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ ouvêre

T’ ouvêres

I-ouvêre

N’, nos-ovrans

V’, vos-ovrez

I-ovrèt

Dj’ ovréve

T’ ovréves

I-ovréve

N’, nos-ovrîs

V’, vos-ovrîz

I-ovrîn´

Dj’ ovra

T’ ovras

I-ovra

N’, nos-ovrîs

V’, vos-ovrîz

I-ovront

Dj’ ouvêr’ri

T’ ouvêr’rès

I-ouvêr’rè

N’, nos-ouvêr’rans

V’, vos-ouvêr’roz

I-ouvêr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é ovré

Dj’ aveûs ovré

Dj’ ous ovré

Dj’ ari ovré

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Ouvêre

Ovrans

Ovrez

Dj’ ouvêr’reûs

T’ ouvêr’reûs

I-ouvêr’reût

N’, nos-ouvêr’rîs

V’, vos-ouvêr’rîz

I-ouvêr’rîn´

Dj’ areûs ovré

Dj’ ouhe ovré

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ ouvêre

Ke t’ ouvêres

K’ ouvêre

Ke n’, nos-ovrâhe

Ke v’, vos-ovréhe/éh[y]e

K’ ovrèhe/èh[y]e

Ke dj’ ovrahe

Ke t’ ovrahes

K’ ovrahe

Ke n’, nos-ovrahîs

Ke v’, vos-ovrahîz

K’ ovrahîn´

Ke dj’ âhe ovré

Ke dj’ ouhe ovré

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Ovrant

Ovré

Ouvêre-dje ?

Ouvêres-te ?

Ouvêre-z-i ?

Ovrans-n’ ?

Ovrez-v’ ?

Ovrèt-z-i ?

Oy

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dj’ ôs

T’ ôs

I-ôt

N’ oyans

V’ oyez

I-oyèt

Dj’ oyéve

T’ oyéves

I-oyéve

N’ oyîs

V’ oyîz

I-oyîn´

D’ oya

T’ oyas

I-oya

N’ oyîs

V’ oyîz

I-oyont

Dj’ ôri

T’ ôrès

I-ôrè

N’ ôrans

V’ ôroz

I-ôront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é oy

Dj’ aveûs oy

Dj’ ous oy

Dj’ ari oy

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Ôs

Oyans

Oyez

Dj’ ôreûs

T’ ôreûs

I-ôreût

N’ ôrîs

V’ ôrîz

I-ôrîn´

Dj’ areûs oy

Dj’ ouhe oy

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dj’ oye

Ke t’ oyes

K’ oye

Ke n’ oyâhe

Ke v’ oyéhe/éh[y]e

K’ oyèhe/èh[y]e

Ke dj’ oyahe

Ke t’ oyahes

K’ oyahe

Ke n’ oyahîs

Ke v’ oyahîz

K’ oyahîn´

Ke dj’ âhe oy

Ke dj’ ouhe oy

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Oyant

Oy

Ôs-dje ?

Ôs´ ?

Ôt-z-i ?

Oyans-n’ ?

Oyez-v’ ?

Oyèt-z-i ?

Piède

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje piêrds

Te piêrds

I piêrd

Ne, nos pièrdans

Ve, vos pièrdez

I pièrdèt

Dje pièrdéve

Te pièrdéves

I pièrdéve

Ne, nos pièrdîs

Ve, vos pièrdîz

I pièrdîn´

Dje pièrda

Te pièrdas

I pièrda

Ne, nos pièrdîs

Ve, vos pièrdîz

I pièrdont

Dje pièr’ri

Te pièr’rès

I pièr’rè

Ne, nos pièr’rans

Ve, vos pièr’roz

I pièr’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é pièrdu

Dj’ aveûs pièrdu

Dj’ ous pièrdu

Dj’ ari pièrdu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Piêrds

Pièrdans

Pièrdez

Dje piêr’reûs

Te piêr’reûs

I piêr’reût

Ne, nos piêr’rîs

Ve, vos piêr’rîz

I piêr’rîn´

Dj’ areûs pièrdu

Dj’ ouhe pièrdu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje piède

Ke te pièdes

K’i piède

Ke ne, nos pièrdâhe

Ke ve, vos pièrdéhe, -éh[y]e

K’ i pièrdèhe, -èh[y]e

Ke dje pièrdahe

Ke te pièrdahes

K’ i pièrdahe

Ke ne, nos pièrdahîs

Ke ve, vos pièrdahîz

K’ i pièrdahîn´

Ke dj’ âhe pièrdu

Ke dj’ ouhe pièrdu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Pièrdant

Pièrdu

Piêrds-dje ?

Piêrds-te ?

Piêrd-z-i ?

Pièrdans-n’ ?

Pièrdez-v’ ?

Pièrdèt-z-i ?

Plére

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje plés

Te plés

I plét

Ne, nos pléhans

Ve, vos pléhez

I pléhèt

Dje pléhéve

Te pléhéves

I pléhéve

Ne, nos pléhîs

Ve, vos pléhîz

I pléhîn´

Dje pléha

Te pléhas

I pléha

Ne, nos pléhîs

Ve, vos pléhîz

I pléhont

Dje pléri

Te plérès

I plérè

Ne, nos plérans

Ve, vos pléroz

I pléront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é plé

Dj’ aveûs plé

Dj’ ous plé

Dj’ ari plé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Plés

Pléhans

Pléhez

Dje pléreûs

Te pléreûs

I pléreût

Ne, nos plérîs

Ve, vos plérîz

I plérîn´

Dj’ areûs plé

Dj’ ouhe plé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje pléhe

Ke te pléhes

K’i pléhe

Ke ne, nos pléhâhe

Ke ve, vos pléhéhe, -éh[y]e

K’ i pléhèhe, -èh[y]e

Ke dje pléhahe

Ke te pléhahes

K’ i pléhahe

Ke ne, nos pléhahîs

Ke ve, vos pléhahîz

K’ i pléhahîn´

Ke dj’ âhe plé

Ke dj’ ouhe plé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Pléhant

Plé

Plés-dje ?

Plés´ ?

Plét-z-i ?

Pléhans-n’ ?

Pléhez-v’ ?

Pléhèt-z-i ?

Poleûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje pous

Te pous

I pout

Ne, nos p’lans

Ve, vos p’lez

I p’lèt

Dje p’léve

Te p’léves

I p’léve

Ne, nos p’lîs

Ve, vos p’lîz

I p’lîn´

Dje p’la

Te p’las

I p’la

Ne, nos p’lîs

Ve, vos p’lîz

I p’lont

Dje pôri

Te pôrès

I pôrè

Ne, nos pôrans

Ve, vos pôroz

I pôront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é poulu

Dj’ aveûs poulu

Dj’ ous poulu

Dj’ ari poulu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Inusité

Dje pôreûs

Te pôreûs

I pôreût

Ne, nos pôrîs

Ve, vos pôrîz

I pôrîn´

Dj’ areûs poulu

Dj’ ouhe poulu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje poye

Ke te poyes

K’i poye

Ke ne, nos p’lâhe

Ke ve, vos p’léhe, -éh[y]e

K’ i p’lèhe, -èh[y]e

Ke dje p’lahe

Ke te p’lahes

K’ i p’lahe

Ke ne, nos p’lahîs

Ke ve, vos p’lahîz

K’ i p’lahîn´

Ke dj’ âhe poulu

Ke dj’ ouhe poulu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

P’lant

Poulu

Pous-dje ?

Pous´ ?

Pout-z-i ?

P’lans-n’ ?

P’lez-v’ ?

P’lèt-z-i ?

Pourçûre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje pourçûs

Te pourçûs

I pourçût

Ne, nos porceùvans

Ve, vos porceùvez

I porceùvèt

Dje porceùvéve

Te porceùvéves

I porceùvéve

Ne, nos porceùvîs

Ve, vos porceùvîz

I porceùvîn´

Dje porceùva

Te porceùvas

I porceùva

Ne, nos porceùvîs

Ve, vos porceùvîz

I porceùvont

Dje pourçûri

Te pourçûrès

I pourçûrè

Ne, nos pourçûrans

Ve, vos pourçûroz

I pourçûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é pourçû

Dj’ aveûs pourçû

Dj’ ous pourçû

Dj’ ari pourçû

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Pourçûs

Porceùvans

Porceùvez

Dje pourçûreûs

Te pourçûreûs

I pourçûreût

Ne, nos pourçûrîs

Ve, vos pourçûrîz

I pourçûrîn´

Dj’ areûs pourçû

Dj’ ouhe pourçû

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje pourçûre

Ke te pourçûres

K’i pourçûre

Ke ne, nos porceùvâhe

Ke ve, vos porceùvéhe, éh[y]e

K’ i porceùvèhe, -èh[y]e

Ke dje porceùvahe

Ke te porceùvahes

K’ i porceùvahe

Ke ne, nos porceùvahîs

Ke ve, vos porceùvahîz

K’ i porceùvahîn´

Ke dj’ âhe pourçû

Ke dj’ ouhe pourçû

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Porceùvant

Pourçû

Pourçûs-dje ?

Pourçûs´ ?

Pourçût-z-i ?

Porceùvans-n’ ?

Porceùvez-v’ ?

Porceùvèt-z-i ?

Priyer

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje prîye

Te prîyes

I prîye

Ne, nos priyans

Ve, vos priyez

I priyèt

Dje priyéve

Te priyéves

I priyéve

Ne, nos priyîs

Ve, vos priyîz

I priyîn´

Dje priya

Te priyas

I priya

Ne, nos priyîs

Ve, vos priyîz

I priont

Dje prîy’ri

Te prîy’rès

I prîy’rè

Ne, nos prîy’rans

Ve, vos prîy’roz

I prîy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é priyé

Dj’ aveûs priyé

Dj’ ous priyé

Dj’ ari priyé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Prîye

Priyans

Priyez

Dje prîy’reûs

Te prîy’reûs

I prîy’reût

Ne, nos prîy’rîs

Ve, vos prîy’rîz

I prîy’rîn´

Dj’ areûs priyé

Dj’ ouhe priyé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje prîye

Ke te prîyes

K’i prîye

Ke ne, nos priyâhe

Ke ve, vos priyéhe, -éh[y]e

K’ i priyèhe, -èh[y]e

Ke dje priyahe

Ke te priyahes

K’ i priyahe

Ke ne, nos priyahîs

Ke ve, vos priyahîz

K’ i priyahîn´

Ke dj’ âhe priyé

Ke dj’ ouhe priyé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Priyant

Priyé

Prîye-dje ?

Prîyes-te ?

Priye-z-i ?

Priyans-n’ ?

Priyez-v’ ?

Priyèt-z-i ?

Reûpier

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje reûpèye

Te reûpèyes

I reûpèye

Ne, nos reûpians

Ve, vos reûpiez

I reûpièt

Dje reûpiéve

Te reûpiéves

I reûpiéve

Ne, nos reûpyîs

Ve, vos reûpyîz

I reûpyîn´

Dje reûpia

Te reûpias

I reûpia

Ne, nos reûpyîs

Ve, vos reûpyîz

I reûpiont

Dje reûpèy’ri

Te reûpèy’rès

I reûpèy’rè

Ne, nos reûpèy’rans

Ve, vos reûpèy’roz

I reûpèy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é reûpié

Dj’ aveûs reûpié

Dj’ ous reûpié

Dj’ ari reûpié

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Reûpèye

Reûpians

Reûpiez

Dje reûpèy’reûs

Te reûpèy’reûs

I reûpèy’reût

Ne, nos reûpèy’rîs

Ve, vos reûpèy’rîz

I reûpèy’rîn´

Dj’ areûs reûpié

Dj’ ouhe reûpié

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje reûpèye

Ke te reûpèyes

K’i reûpèye

Ke ne, nos reûpiâhe

Ke ve, vos reûpiéhe, -éh[y]e

K’ i reûpièhe, -èh[y]e

Ke dje reûpiahe

Ke te reûpiahes

K’ i reûpiahe

Ke ne, nos reûpiahîs

Ke ve, vos reûpiahîz

K’ i reûpiahîn´

Ke dj’ âhe reûpié

Ke dj’ ouhe reûpié

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Reûpiant

Reûpié

Reûpèye-dje ?

Reûpèyes-te ?

Reûpèye-z-i ?

Reûpians-n’ ?

Reûpiez-v’ ?

Reûpièt-z-i ?

Rinde

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje rinds

Te rinds

I rind

Ne, nos rindans

Ve, vos rindez

I rindèt

Dje rindéve

Te rindéves

I rindéve

Ne, nos rindîs

Ve, vos rindîz

I rindîn´

Dje rinda

Te rindas

I rinda

Ne, nos rindîs

Ve, vos rindîz

I rindont

Dje rindri

Te rindrès

I rindrè

Ne, nos rindrans

Ve, vos rindroz

I rindront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é rindu

Dj’ aveûs rindu

Dj’ ous rindu

Dj’ ari rindu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Rinds

Rindans

Rindez

Dje rindreûs

Te rindreûs

I rindreût

Ne, nos rindrîs

Ve, vos rindrîz

I rindrîn´

Dj’ areûs rindu

Dj’ ouhe rindu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje rinde

Ke te rindes

K’i rinde

Ke ne, nos rindâhe

Ke ve, vos rindéhe, -éh[y]e

K’ i rindèhe, -èh[y]e

Ke dje rindahe

Ke te rindahes

K’ i rindahe

Ke ne, nos rindahîs

Ke ve, vos rindahîz

K’ i rindahîn´

Ke dj’ âhe rindu

Ke dj’ ouhe rindu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Rindant

Rindu

Rinds-dje ?

Rinds´ ?

Rind-z-i ?

Rindans-n’ ?

Rindez-v’ ?

Rindèt-z-i ?

Roûvier

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje roûvèye

Te roûvèyes

I roûvèye

Ne, nos roûvians

Ve, vos roûviez

I roûvièt

Dje roûviéve

Te roûviéves

I roûviéve

Ne, nos roûvyîs

Ve, vos roûvyîz

I roûvyîn´

Dje roûvia

Te roûvias

I roûvia

Ne, nos roûvyîs

Ve, vos roûvyîz

I roûviont

Dje roûvèy’ri

Te roûvèy’rès

I roûvèy’rè

Ne, nos roûvèy’rans

Ve, vos roûvèy’roz

I roûvèy’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é roûvié

Dj’ aveûs roûvié

Dj’ ous roûvié

Dj’ ari roûvié

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Roûvèye

Roûvians

Roûviez

Dje roûvèy’reûs

Te roûvèy’reûs

I roûvèy’reût

Ne, nos roûvèy’rîs

Ve, vos roûvèy’rîz

I roûvèy’rîn´

Dj’ areûs roûvié

Dj’ ouhe roûvié

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje roûvèye

Ke te roûvèyes

K’i roûvèye

Ke ne, nos roûviâhe

Ke ve, vos roûviéhe, -éh[y]e

K’ i roûvièhe, -èh[y]e

Ke dje roûviahe

Ke te roûviahes

K’ i roûviahe

Ke ne, nos roûviahîs

Ke ve, vos roûviahîz

K’ i roûviahîn´

Ke dj’ âhe roûvié

Ke dj’ ouhe roûvié

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Roûviant

Roûvié

Roûvèye-dje ?

Roûvèyes-te ?

Roûvèye-z-i ?

Roûvians-n’ ?

Roûviez-v’ ?

Roûvièt-z-i ?

Saveûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sés

Te sés

I sét

Ne, nos savans

Ve, vos sav

I savèt

Dje saveûs

Te saveûs

I saveût

Ne, nos savîs

Ve, vos savîz

I savîn´

Dje soupi

Te soupis

I soupit

Ne, nos soupihîs

Ve, vos soupihîz

I soupihont

Dje sari

Te sarès

I sarèt

Ne, nos sarans

Ve, vos saroz

I saront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é savou (sawou)

Dj’ aveûs savou (sawou)

Dj’ ous savou (sawou)

Dj’ ari savou (sawou)

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Sape

Sapans

Sapez

Dje sareûs

Te sareûs

I sareût

Ne, nos sarîs

Ve, vos sarîz

I sarîn´

Dj’ areûs savou (sawou)

Dj’ ouhe savou (sawou)

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje sape

Ke te sapes

K’i sape

Ke ne, nos sapâhe

Ke ve, vos sapéhe, -éh[y]e

K’ i sapèhe, -èh[y]e

Ke dje sapahe (soupih[y]e)

Ke te sapahes (soupih[y]es)

K’ i sapahe (soupih[y]e)

Ke ne, nos sapahîs (soupihâhe)

Ke ve, vos sapahîz (soupihéhe)

K’ i sapahîn´ (soupihèhe)

Ke dj’ âhe savou (sawou)

Ke dj’ ouhe savou (sawou)

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Savant, sapant

Savou, sawou

Sés-dje ?

Sés´ ?

Sét-z-i ?

Savans-n’ ?

Sav ?

Savèt-z-i ?

S(eù)crîre

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje scris

Te scris

I scrit

Ne, nos scriyans

Ve, vos scriyez

I scriyèt

Dje scriyéve

Te scriyéves

I scriyéve

Ne, nos scriyîs

Ve, vos scriyîz

I scriyîn´

Dje scriya

Te scriyas

I scriya

Ne, nos scriyîs

Ve, vos scriyîz

I scriyont

Dje scrîri

Te scrîrès

I scrîrèt

Ne, nos scrîrans

Ve, vos scrîroz

I scrîront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é scri

Dj’ aveûs scri

Dj’ ous scri

Dj’ ari scri

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Scris

Scriyans

Scriyez

Dje scrîreûs

Te scrîreûs

I scrîreût

Ne, nos scrîrîs

Ve, vos scrîrîz

I scrîrîn´

Dj’ areûs scri

Dj’ ouhe seùcri

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje scrih[y]e

Ke te scrih[y]es

K’i scrih[y]e

Ke ne, nos scriyâhe

Ke ve, vos scriéh[y]e

K’ i scriyèhe, -èh[y]e

Ke dje scriyahe

Ke te scriyahes

K’ i scriahe

Ke ne, nos scriyahîs

Ke ve, vos scriyahîz

K’ i scriyahîn´

Ke dj’ âhe seùcri

Ke dj’ ouhe seùcri

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

S(eù)criyant

S(eù)cri

Scris-dje ?

Scris´ ?

Scrit-z-i ?

Scriyans-n’ ?

Scriyez-v ?

Scriyèt-z-i ?

Sètchi

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sètchis

Te sètchis

I sètchit

Ne, nos sètchihans

Ve, vos sètchihez

I sètchihèt

Dje sètchihéve

Te sètchihéves

I sètchihéve

Ne, nos sètchihîs

Ve, vos sètchihîz

I sètchihîn´

Dje sètchiha

Te sètchihas

I sètchiha

Ne, nos sètchihîs

Ve, vos sètchihîz

I sètchihont

Dje sètchih[y]’ri

Te sètchih[y]’rès

I sètchih[y]’rè

Ne, nos sètchih[y]’rans

Ve, vos sètchih[y]’roz

I sètchih[y]’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é sètchi

Dj’ aveûs sètchi

Dj’ ous sètchi

Dj’ ari sètchi

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Sètchis

Sètchihans

Sètchihez

Dje sètchih[y]’reûs

Te sètchih[y]’reûs

I sètchih[y]’reût

Ne, nos sètchih[y]’rîs

Ve, vos sètchih[y]’rîz

I sètchih[y]’rîn´

Dj’ areûs sètchi

Dj’ ouhe sètchi

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje sètchih[y]e

Ke te sètchih[y]es

K’i sètchih[y]e

Ke ne, nos sètchihâhe

Ke ve, vos sètchihéhe/sètchihéh[y]e

K’ i sètchihèhe, sètchihèh[y]e

Ke dje sètchihahe

Ke te sètchihahes

K’ i sètchihahe

Ke ne, nos sètchihahîs

Ke ve, vos sètchihahîz

K’ i sètchihahîn´

Ke dj’ âhe sètchi

Ke dj’ ouhe sètchi

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Sètchihant

Sètchi

Sètchis-dje ?

Sètchis´ ?

Sètchit-z-i ?

Sètchihans-n’ ?

Sètchihez-v ?

Sètchihèt-z-i ?

Sièrvi

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje siêrs

Te siêrs

I siêrt

Ne, nos sièrvans

Ve, vos sièrvez

I sièrvèt

Dje sièrvéve

Te sièrvéves

I sièrvéve

Ne, nos sièrvîs

Ve, vos sièrvîz

I sièrvîn´

Dje sièrva

Te sièrvas

I sièrva

Ne, nos sièrvîs

Ve, vos sièrvîz

I sièrvont

Dje siêrri

Te siêrrès

I siêrrèt

Ne, nos siêrrans

Ve, vos siêrroz

I siêrront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é sièrvi

Dj’ aveûs sièrvi

Dj’ ous sièrvi

Dj’ ari sièrvi

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Siêrs

Sièrvans

Sièrvez

Dje siêrreûs

Te siêrreûs

I siêrreût

Ne, nos siêrrîs

Ve, vos siêrrîz

I siêrrîn´

Dj’ areûs sièrvi

Dj’ ouhe sièrvi

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje siêre

Ke te siêres

K’i siêre

Ke ne, nos sièrvâhe

Ke ve, vos sièrvéhe/sièrvéh[y]e

K’ i sièrvèhe/ sièrvèh[y]e

Ke dje sièrvahe

Ke te sièrvahes

K’ i sièrvahe

Ke ne, nos sièrvahîs

Ke ve, vos sièrvahîz

K’ i sièrvahîn´

Ke dj’ âhe sièrvi

Ke dj’ ouhe sièrvi

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Sièrvant

Sièrvi

Siêrs-dje ?

Siêrs-te ?

Siêrt-z-i ?

Sièrvans-n’ ?

Sèrvez-v ?

Sièrvèt-z-i ?

Sofler

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sofèle

Te sofèles

I sofèle

Ne, nos soflans

Ve, vos soflez

I soflèt

Dje sofléve

Te sofléves

I sofléve

Ne, nos soflîs

Ve, vos soflîz

I soflîn´

Dje sofla

Te soflas

I sofla

Ne, nos soflîs

Ve, vos soflîz

I soflont

Dje sofèl’ri

Te sofèl’rès

I sofèl’rè

Ne, nos sofèl’rans

Ve, vos sofèl’roz

I sofèl’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é soflé

Dj’ aveûs soflé

Dj’ ous soflé

Dj’ ari soflé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Sofèle

Soflans

Soflez

Dje sofèl’reûs

Te sofèl’reûs

I sofèl’reût

Ne, nos sofèl’rîs

Ve, vos sofèl’rîz

I sofèl’rîn´

Dj’ areûs soflé

Dj’ ouhe soflé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje sofèle

Ke te sofèles

K’i sofèle

Ke ne, nos soflâhe

Ke ve, vos sofléhe/sofléh[y]e

K’ i soflèhe/ soflèh[y]e

Ke dje soflahe

Ke te soflahes

K’ i soflahe

Ke ne, nos soflahîs

Ke ve, vos soflahîz

K’ i soflahîn´

Ke dj’ âhe soflé

Ke dj’ ouhe soflé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Soflant

Soflé

Sofèle-dje ?

Sofèles-te ?

Sofèle-z-i ?

Soflans-n’ ?

Soflez-v ?

Soflèt-z-i ?

Sûre (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sûs

Te sûs

I sût

Ne, nos sûhans

Ve, vos sûhez

I sûhèt

Dje sûhéve/seùwéve

Te sûhéves/seùwéves

I sûhéve/seùwéve

Ne, nos sûhîs/seùwîs

Ve, vos sûhîz/seùwîz

I sûhîn´/seùwîn´

Dje sûha/seùwa

Te sûhas/seùwas

I sûha/seùwa

Ne, nos sûhîs/seùwîs

Ve, vos sûhîz/seùwîz

I sûhont/seùwont

Dje sûri

Te sûrès

I sûrè

Ne, nos sûrans

Ve, vos sûroz

I sûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é sû

Dj’ aveûs sû

Dj’ ous sû

Dj’ ari sû

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Sûs

Sûhans/seùwans

Sûhez/seùwez

Dje sûreûs

Te sûreûs

I sûreût

Ne, nos sûrîs

Ve, vos sûrîz

I sûrîn´

Dj’ areûs sû

Dj’ ouhe sû

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje sûhe

Ke te sûhes

K’i sûhe

Ke ne, nos sûhâhe

Ke ve, vos sûhéhe/ sûhéh[y]e

K’ i sûhèhe/ sûhèh[y]e

Ke dje sûhahe/seùwahe

Ke te sûhahes/seùwahes

K’ i sûhahe/seùwahe

Ke ne, nos sûhahîs/seùwahîs

Ke ve, vos sûhahîz/seùwahîz

K’ i sûhahîn´ /seùwahîn´

Ke dj’ âhe sû

Ke dj’ ouhe sû

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Sûhant/seùwant

Sûs-dje ?

Sûs´ ?

Sût-z-i ?

Sûhans-n’ ?

Sûhez-v ?

Sûhèt-z-i ?

Sûre (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje sûs

Te sûs

I sût

Ne, nos sûhans/sèwans

Ve, vos sûhez/sèwez

I sûhèt/sèwèt

Dje sûhéve/sèwéve

Te sûhéves/sèwéves

I sûhéve/sèwéve

Ne, nos sûhîs/sèwîs

Ve, vos sûhîz/sèwîz

I sûhîn´/sèwîn´

Dje sûha/sèwa

Te sûhas/sèwas

I sûha/sèwa

Ne, nos sûhîs/sèwîs

Ve, vos sûhîz/sèwîz

I sûhont/sèwont

Dje sûri

Te sûrès

I sûrè

Ne, nos sûrans

Ve, vos sûroz

I sûront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é sû

Dj’ aveûs sû

Dj’ ous sû

Dj’ ari sû

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Sûs

Sûhans/sèwans

Sûhez/sèwez

Dje sûreûs

Te sûreûs

I sûreût

Ne, nos sûrîs

Ve, vos sûrîz

I sûrîn´

Dj’ areûs sû

Dj’ ouhe sû

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje sûhe

Ke te sûhes

K’i sûhe

Ke ne, nos sûhâhe/sèwâhe

Ke ve, vos sûhéhe/-éh[y]e, sèwéhe/éh[y]e

K’ i sûhèhe/-èh[y]e, sèwèhe/-èh[y]e

Ke dje sûhahe/sèwahe

Ke te sûhahes/sèwahes

K’ i sûhahe/sèwahe

Ke ne, nos sûhahîs/sèwahîs

Ke ve, vos sûhahîz/sèwahîz

K’ i sûhahîn´ /sèwahîn´

Ke dj’ âhe sû

Ke dj’ ouhe sû

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Sûhant/sèwant

Sûs-dje ?

Sûs´ ?

Sût-z-i ?

Sûhans/sèwans-n’ ?

Sûhez/sèwez-v ?

Sûhèt/sèwèt-z-i ?

Tchanter

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje tchante

Te tchantes

I tchante

Ne, nos tchantans

Ve, vos tchantez

I tchantèt

Dje tchantéve

Te tchantéves

I tchantéve

Ne, nos tchantîs

Ve, vos tchantîz

I tchantîn´

Dje tchanta

Te tchantas

I tchanta

Ne, nos tchantîs

Ve, vos tchantîz

I tchantont

Dje tchant’ri

Te tchant’rès

I tchant’rè

Ne, nos tchant’rans

Ve, vos tchant’roz

I tchant’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é tchanté

Dj’ aveûs tchanté

Dj’ ous tchanté

Dj’ ari tchanté

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Tchante

Tchantans

Tchantez

Dje tchant’reûs

Te tchant’reûs

I tchant’reût

Ne, nos tchant’rîs

Ve, vos tchant’rîz

I tchant’rîn´

Dj’ areûs tchanté

Dj’ ouhe tchanté

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje tchante

Ke te tchantes

K’i tchante

Ke ne, nos tchantâhe

Ke ve, vos tchantéhe/-éh[y]e

K’ i tchantèhe/-èh[y]e

Ke dje tchantahe

Ke te tchantahes

K’ i tchantahe

Ke ne, nos tchantahîs

Ke ve, vos tchantahîz

K’ i tchantahîn´

Ke dj’ âhe tchanté

Ke dj’ ouhe tchanté

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Tchantant

Tchanté

Tchante-dje ?

Tchantes-te ?

Tchante-z-i ?

Tchantans-n’ ?

Tchantez-v ?

Tchantèt-z-i ?

Teùni (t’ni)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje téns, tés

Te téns, tés

I tént, tét

Ne, nos t’nans (teùnans)

Ve, vos t’nez (teùnez)

I t’nèt (teùnèt)

Dje t’néve (teùnéve)

Te t’néve (teùnéves)

I t’néve (teùnéve)

Ne, nos t’nîs (teùnîs)

Ve, vos t’nîz (teùnîz)

I t’nîn´(teùnîn´)

Dje t’na (teùna)

Te t’nas (teùnas)

I t’na (teùna)

Ne, nos t’nîs (teùnîs)

Ve, vos t’nîz (teùnîz)

I t’nont (teùnont)

Dje téri

Te térès

I térè

Ne, nos térans

Ve, vos téroz

I téront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é t’ni

Dj’ aveûs t’ni

Dj’ ous t’ni

Dj’ ari t’ni

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Téns (tés)

Teùnans (t’nans)

Teùnez (t’nez)

Dje téreûs

Te téreûs

I téreût

Ne, nos térîs

Ve, vos térîz

I térîn´

Dj’ areûs t’ni

Dj’ ouhe teùni

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje tène

Ke te ténes

K’i téne

Ke ne, nos t’nâhe (teùnâhe)

Ke ve, vos t’néhe (teù-), t’néh[y]e (teù-)

K’ i t’nèhe (teùn-),t’nèh[y]e (teù-)

Ke dje t’nahe (teùnahe)

Ke te t’nahes (teùnahes)

K’ i t’nahe (teùnahe)

Ke ne, nos t’nahîs (teùnahîs)

Ke ve, vos t’nahîz (teùnahîz

K’ i t’nahîn´ (teùnahîn´)

Ke dj’ âhe teùni

Ke dj’ ouhe teùni

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

T’nant (teùnant)

T’ni (teùni)

Tés-dje ?

Tés´ ?

Tét-z-i ?

T’nans-n’ (teùnans-n’) ?

T’nez-v’ (teùnez-v’) ?

T’nèt-z-i ? (teùnèt-z-i ?

Tôrner (O)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje tône

Te tônes

I tône

Ne, nos tôrnans

Ve, vos tôrnez

I tôrnèt

Dje tôrnéve

Te tôrnéves

I tôrnéve

Ne, nos tôrnîs

Ve, vos tôrnîz

I tôrnîn´

Dje tôrna

Te tôrnas

I tôrna

Ne, nos tôrnîs

Ve, vos tôrnîz

I tôrnont

Dje tôn’ri

Te tôn’rès

I tôn’rè

Ne, nos tôn’rans

Ve, vos tôn’roz

I tôn’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é tôrné

Dj’ aveûs tôrné

Dj’ ous tôrné

Dj’ ari tôrné

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Tône

Tôrnans

Tôrnez

Dje tôn’reûs

Te tôn’reûs

I tôn’reût

Ne, nos tôn’rîs

Ve, vos tôn’rîz

I tôn’rîn´

Dj’ areûs tôrné

Dj’ ouhe tôrné

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje tône

Ke te tônes

K’i tône

Ke ne, nos tôrnâhe

Ke ve, vos tôrnéhe/-éh[y]e

K’ i tôrnèhe/-èh[y]e

Ke dje tôrnahe

Ke te tôrnahes

K’ i tôrnahe

Ke ne, nos tôrnahîs

Ke ve, vos tôrnahîz

K’ i tôrnahîn´

Ke dj’ âhe tôrné

Ke dj’ ouhe tôrné

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Tôrnant

Tôrné

Tône-dje ?

Tônes-te ?

Tône-z-i ?

Tôrnans-n’ ?

Tôrnez-v ?

Tôrnèt-z-i ?

Toûrner (T)

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje toûne

Te toûnes

I toûne

Ne, nos toûrnans

Ve, vos toûrnez

I toûrnèt

Dje toûrnéve

Te toûrnéves

I toûrnéve

Ne, nos toûrnîs

Ve, vos toûrnîz

I toûrnîn´

Dje toûrna

Te toûrnas

I toûrna

Ne, nos toûrnîs

Ve, vos toûrnîz

I toûrnont

Dje toûn’ri

Te toûn’rès

I toûn’rè

Ne, nos toûn’rans

Ve, vos toûn’roz

I toûn’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é toûrné

Dj’ aveûs toûrné

Dj’ ous toûrné

Dj’ ari toûrné

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Toûne

Toûrnans

Toûrnez

Dje toûn’reûs

Te toûn’reûs

I toûn’reût

Ne, nos toûn’rîs

Ve, vos toûn’rîz

I toûn’rîn´

Dj’ areûs toûrné

Dj’ ouhe toûrné

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje toûne

Ke te toûnes

K’i toûne

Ke ne, nos toûrnâhe

Ke ve, vos toûrnéhe/-éh[y]e

K’ i toûrnèhe/-èh[y]e

Ke dje toûrnahe

Ke te toûrnahes

K’ i toûrnahe

Ke ne, nos toûrnahîs

Ke ve, vos toûrnahîz

K’ i toûrnahîn´

Ke dj’ âhe toûrné

Ke dj’ ouhe toûrné

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Toûrnant

Toûrné

Toûne-dje ?

Toûnes-te ?

Toûne-z-i ?

Toûrnans-n’ ?

Toûrnez-v ?

Toûrnèt-z-i ?

Trover

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje troûve

Te troûves

I troûve

Ne, nos trovans

Ve, vos trovez

I trovèt

Dje trovéve

Te trovéves

I trovéve

Ne, nos trovîs

Ve, vos trovîz

I trovîn´

Dje trova

Te trovas

I trova

Ne, nos trovîs

Ve, vos trovîz

I trovont

Dje troûv’ri

Te troûv’rès

I troûv’rè

Ne, nos troûv’rans

Ve, vos troûv’roz

I troûv’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é trové

Dj’ aveûs trové

Dj’ ous trové

Dj’ ari trové

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Troûve

Trovans

Trovez

Dje troûv’reûs

Te troûv’reûs

I troûv’reût

Ne, nos troûv’rîs

Ve, vos troûv’rîz

I troûv’rîn´

Dj’ areûs trové

Dj’ ouhe trové

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje troûve

Ke te troûves

K’i troûve

Ke ne, nos trovâhe

Ke ve, vos trovéhe/-éh[y]e

K’ i trovèhe/-èh[y]e

Ke dje trovahe

Ke te trovahes

K’ i trovahe

Ke ne, nos trovahîs

Ke ve, vos trovahîz

K’ i trovahîn´

Ke dj’ âhe trové

Ke dj’ ouhe trové

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Trovant

Trové

Troûve-dje ?

Troûves-te ?

Troûve-z-i ?

Trovans-n’ ?

Trovez-v ?

Trovèt-z-i ?

Twède

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje twêrs

Te twêrs

I twêrt

Ne, nos twèrdans

Ve, vos twèrdez

I twèrdèt

Dje twèrdéve

Te twèrdéves

I twèrdéve

Ne, nos twèrdîs

Ve, vos twèrdîz

I twèrdîn´

Dje twèrda

Te twèrdas

I twèrda

Ne, nos twèrdîs

Ve, vos twèrdîz

I twèrdont

Dje twèrdri

Te twèrdrès

I twèrdrè

Ne, nos twèrdrans

Ve, vos twèrdroz

I twèrdront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é twèrdu

Dj’ aveûs twèrdu

Dj’ ous twèrdu

Dj’ ari twèrdu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Twêrs

Twèrdans

Twèrdez

Dje twèrdreûs

Te twèrdreûs

I twèrdreût

Ne, nos twèrdrîs

Ve, vos twèrdrîz

I twèrdrîn´

Dj’ areûs twèrdu

Dj’ ouhe twèrdu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje twède

Ke te twèdes

K’i twède

Ke ne, nos twèrdâhe

Ke ve, vos twèrdéhe/-éh[y]e

K’ i twèrdèhe/-èh[y]e

Ke dje twèrdahe

Ke te twèrdahes

K’ i twèrdahe

Ke ne, nos twèrdahîs

Ke ve, vos twèrdahîz

K’ i twèrdahîn´

Ke dj’ âhe twèrdu

Ke dj’ ouhe twèrdu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Twèrdant

Twèrdu

Twêrs-dje ?

Twêrs-te ?

Twêrt-z-i ?

Twèrdans-n’ ?

Twèrdez-v ?

Twèrdèt-z-i ?

Twer

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje towe

Te towes

I towe

Ne, nos twans

Ve, vos twez

I twèt

Dje twéve

Te twéves

I twéve

Ne, nos twîs

Ve, vos twîz

I twîn´

Dje twa

Te twas

I twa

Ne, nos twîs

Ve, vos twîz

I twont

Dje tow’ri

Te tow’rès

I tow’rè

Ne, nos tow’rans

Ve, vos tow’roz

I tow’ront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é twé

Dj’ aveûs twé

Dj’ ous twé

Dj’ ari twé

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Towe

Twans

Twez

Dje tow’reûs

Te tow’reûs

I tow’reût

Ne, nos tow’rîs

Ve, vos tow’rîz

I tow’rîn´

Dj’ areûs twé

Dj’ ouhe twé

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje towe

Ke te towes

K’i towe

Ke ne, nos twâhe

Ke ve, vos twéhe/-éh[y]e

K’ i twèhe/-èh[y]e

Ke dje twahe

Ke te twahes

K’ i twahe

Ke ne, nos twahîs

Ke ve, vos twahîz

K’ i twahîn´

Ke dj’ âhe twé

Ke dj’ ouhe twé

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Twant

Twé

Towe-dje ?

Towes-te ?

Towe-z-i ?

Twans-n’ ?

Twez-v ?

Twèt-z-i ?

Valeûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje vâs

Te vâs

I vât

Ne, nos valans

Ve, vos valez

I valèt

Dje valéve

Te valéves

I valéve

Ne, nos valîs

Ve, vos valîz

I valîn´

Dje vala

Te valas

I vala

Ne, nos valîs

Ve, vos valîz

I valont

Dje vâri

Te vârès

I vârè

Ne, nos vârans

Ve, vos vâroz

I vâront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é valu

Dj’ aveûs valu

Dj’ ous valu

Dj’ ari valu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Inusité

Dje vâreûs

Te vâreûs

I vâreût

Ne, nos vârîs

Ve, vos vârîz

I vârîn´

Dj’ areûs valu

Dj’ ouhe valu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje vaye

Ke te vayes

K’i vaye

Ke ne, nos valâhe

Ke ve, vos valéhe/-éh[y]e

K’ i valèhe/-èh[y]e

Ke dje valahe

Ke te valahes

K’ i valahe

Ke ne, nos valahîs

Ke ve, vos valahîz

K’ i valahîn´

Ke dj’ âhe valu

Ke dj’ ouhe valu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Valant

Valu

Vâs-dje ?

Vâs´ ?

Vât-z-i ?

Valans-n’ ?

Valez-v ?

Valèt-z-i ?

Veùni

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje véns, vés

Te véns, vés

I vént, vét

Ne, nos v’nans, m’nans

Ve, vos v’nez, m’nez

I v’nèt, m’nèt

Dje v’néve, m’néve

Te v’néves, m’néves

I v’néve, m’néve

Ne, nos v’nîs, m’nîs

Ve, vos v’nîz, m’nîz

I v’nîn´, m’nîn´

Dje v’na, m’na

Te v’nas, m’nas

I v’na, m’na

Ne, nos v’nîs, m’nîs

Ve, vos v’nîz, m’nîz

I v’nont, m’nont

Dje vinri

Te vinrès

I vinrè

Ne, nos vinrans

Ve, vos vinroz

I vinront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é v’ni, m’ni

Dj’ aveûs v’ni, m’ni

Dj’ ous v’ni, m’ni

Dj’ ari v’ni, m’ni

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Vin-è

Veùnans

Veùnez

Dje vinreûs

Te vinreûs

I vinreût

Ne, nos vinrîs

Ve, vos vinrîz

I vinrîn´

Dj’ areûs v’ni, m’ni

Dj’ ouhe v’ni, m’ni

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje vène

Ke te vènes

K’i vène

Ke ne, nos v’nâhe, m’nâhe

Ke ve, vos v’néhe -éh[y]e,m’néhe -éh[y]e

K’ i v’nèhe -èh[y]e, m’nèhe èh[y]e

Ke dje v’nahe, m’nahe

Ke te v’nahes, m’nahes

K’ i v’nahe, m’nahe

Ke ne, nos v’nahîs, m’nahîs

Ke ve, vos v’nahîz, m’nahîz

K’ i v’nahîn´, m’nahîn´

Ke dj’ âhe v’ni/m’ni

Ke dj’ ouhe v’ni/m’ni

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Veùnant, v’nant, m’nant

Veùni, v’ni, m’ni

Vés-dje ?

Vés´ ?

Vét-z-i ?

V’nans-n’, veùnans-n’?

V’nez-v’, veùnez-v’ ?

V’nèt-z-i, veùnèt-z-i ?

Vèy

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje veûs

Te veûs

I veût

Ne, nos vèyans

Ve, vos vèyez

I vèyèt

Dje vèyéve

Te vèyéves

I vèyéve

Ne, nos vèyîs

Ve, vos vèyîz

I vèyîn´

Dje vèya

Te vèyas

I vèya

Ne, nos vèyîs

Ve, vos vèyîz

I vèyont

Dje vièri

Te vièrès

I vièrè

Ne, nos vièrans

Ve, vos vièroz

I vièront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é vèyu

Dj’ aveûs vèyu

Dj’ ous vèyu

Dj’ ari vèyu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Veûs

Vèyans

Vèyez

Dje vièreûs

Te vièreûs

I vièreût

Ne, nos vièrîs

Ve, vos vièrîz

I vièrîn´

Dj’ areûs vèyu

Dj’ ouhe vèyu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje vèye

Ke te vèyes

K’i vèye

Ke ne, nos vèyâhe

Ke ve, vos vèyéhe -éh[y]e

K’ i vèyèhe -èh[y]e

Ke dje vèyahe

Ke te vèyahes

K’ i vèyahe

Ke ne, nos vèyahîs

Ke ve, vos vèyahîz

K’ i vèyahîn´

Ke dj’ âhe vèyu

Ke dj’ ouhe vèyu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

Vèyant

Vèyu

Veûs-dje ?

Veûs´ ?

Veût-z-i ?

Vèyans-n’ ?

Vèyez-v’ ?

Vèyèt-z-i ?

Voleûr

Indicatif

Présent

Imparfait

Passé simple

Futur simple

Dje vous

Te vous

I vout

Ne, nos v’lans, volans

Ve, vos v’lez, volez

I v’lèt, volèt

Dje v’léve, voléve

Te v’léves, voléves

I v’léve, voléve

Ne, nos v’lîs, volîs

Ve, vos v’lîz, volîz

I v’lîn´, volîn´

Dje v’la, vola

Te v’las, volas

I v’la, vola

Ne, nos v’lîs, volîs

Ve, vos v’lîz, volîz

I v’lont, volont

Dje vôri

Te vôrès

I vôrè

Ne, nos vôrans

Ve, vos vôroz

I vôront

Passé composé

Plus-que-parfait

Passé antérieur

Futur antérieur

Dj’ é voulu

Dj’ aveûs voulu

Dj’ ous voulu

Dj’ ari voulu

Impératif

Conditionnel

Présent

Présent

Passé 1

Passé 2

Inusité

V’lans

V’lez

Dje vôreûs

Te vôreûs

I vôreût

Ne, nos vôrîs

Ve, vos vôrîz

I vôrîn´

Dj’ areûs voulu

Dj’ ouhe voulu

Subjonctif

Présent

Imparfait

Passé

Plus-que-parfait

Ke dje voye

Ke te voyes

K’i voye

Ke ne, nos v’lâhe, volâhe

Ke ve, vos v’léhe -éh[y]e, voléhe -éh[y]e

K’ i v’lèhe -èh[y]e, volèhe èh[y]e

Ke dje v’lahe, volahe

Ke te v’lahes, volahes

K’ i v’lahe, volahe

Ke ne, nos v’lahîs, volahîs

Ke ve, vos v’lahîz, volahîz

K’ i v’lahîn´, volahîn´

Ke dj’ âhe voulu

Ke dj’ ouhe voulu

Participe

Forme interrogative

Présent

Passé

Indicatif présent

V’lant, volant

Voulu

Vous-dje ?

Vous´ ?

Vout-z-i ?

V’lans-n’, volans-n’?

V’lez-v’, volez-v’ ?

V’lèt-z-i, volèt-z-i ?